Prof. Prejbisz: pacjenci z nadciśnieniem są coraz częściej leczeni zgodnie z wytycznymi
Nadciśnienie to choroba ok. 10 mln Polaków. Czy pacjenci z tym rozpoznaniem są w Polsce po pandemii leczeni skutecznie i zgodnie z rekomendacjami towarzystw naukowych? Odpowiedzi na to pytanie udziela opracowany przez ekspertów w 2022 r. specjalny raport.

– W 2022 r. niemal całkowicie wróciliśmy do trybu pracy sprzed ery SARS-CoV-2. Potrzeba precyzyjnego zbadania, jak wygląda leczenie nadciśnienia po pandemii, była jednym z ważniejszych wątków raportu, który razem z prof. Piotrem Dobrowolskim i prof. Andrzejem Januszewiczem przygotowaliśmy we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia i Ministerstwem Zdrowia. Dokument ten pokazuje, że na przestrzeni ostatnich lat nastąpił progres w leczeniu zgodnie w wytycznymi postępowania w nadciśnieniu tętniczym. Z kilkunastu do 30 proc. wzrósł odsetek pacjentów leczonych lekami złożonymi. Choć chcielibyśmy, by był on jeszcze większy, cieszy tendencja wzrostowa — podkreśla prof. Aleksander Prejbisz, który stał na czele Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego w kadencji 2020-2022.
Dlaczego stosowanie preparatów złożonych jest takie ważne?
– Ponieważ to korzystnie przekłada się na wskaźnik compliance. Wiemy nie od dziś, że im mniej tabletek pacjent ma do przyjęcia, tym większa szansa, że będzie je przyjmował regularnie — przypomina specjalista.
Szybsza ścieżka do hipertensjologa
W ocenie prof. Prejbisza, 2022 był rokiem ważnych zmian systemowych.
– Zaczęliśmy realizować pilotaż sieci kardiologicznej na Mazowszu, a kilka tygodni temu weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia poszerzające ten program na 6 kolejnych województw. To sprawia, że łącznie ponad połowa mieszkańców Polski jest nim objętych. W ramach sieci kardiologicznej są realizowane 4 ścieżki diagnostyczno-terapeutyczne, a jedna z nich jest dedykowana pacjentom z trudnymi postaciami nadciśnienia — wyjaśnia hipertensjolog.
Dzięki takiemu rozwiązaniu chorzy ci zyskają dostęp do szybszej i lepszej diagnostyki.
– Lekarz rodzinny, który działa w sieci, może skierować pacjenta, spełniającego kryteria konsultacyjne, do kardiologa lub hipertensjologa. Taka konsultacja powinna odbyć się w ciągu 4 tygodni. Drugą ważną zmianą systemową jest wprowadzenie opieki koordynowanej w POZ, w ramach której możliwe jest zlecenie dodatkowych badań, jak również konsultacja kardiologia, hipertensjologa — wymienia prof. Prejbisz.
Ogłoszono ważne stanowiska eksperckie
Rok 2022 upłynął pod znakiem intensywnej pracy w Polskim Towarzystwie Nadciśnienia Tętniczego, co zaowocowało stanowiskami eksperckimi, zwracającymi uwagę na ważne problemy kliniczne.
– Na wiosnę ukazało się stanowisko dotyczące zespołu metabolicznego. To bardzo obszerny dokument, przygotowany we współpracy z 9 towarzystwami naukowymi i sekcjami towarzystw. Zwracamy w nim uwagę na potrzebę holistycznego podejścia do pacjenta z zespołem metabolicznym, ponieważ jest to chory z wieloma stanami współistniejącymi, które trzeba leczyć razem, a nie osobno — zaznacza prof. Prejbisz.
Z kolei jesienią, podczas 18. Zjazdu PTNT ogłoszono stanowiska dotyczące diagnostyki i leczenia nadciśnienia tętniczego w grupie osób 16-40 lat oraz w wieku podeszłym.
Według prof. Prejbisza, rok 2023 zapowiada się nie mniej pracowicie. Wiadomo już, że podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Hipertensjologicznego, który odbędzie się w czerwcu w Mediolanie, zostaną ogłoszone nowe wytyczne dotyczące postępowania w nadciśnieniu tętniczym.
Źródło: Puls Medycyny