Prof. Piotr Czauderna: Pora nadrobić zaległości w pracy lekarza i życiu rodzinnym
„Rok 2019 był dla mnie znacznie bardziej pracowity niż poprzedni” - mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Czauderna. Poświęcenie się działalności publicznej uszczupliło jednocześnie czas przeznaczony na aktywność zawodową i rodzinną. W 2020 r. profesor zamierza powrócić do pracy klinicznej i korzystać z odpoczynku w gronie rodziny.
W działalności publicznej najbardziej absorbowały prof. Piotra Czaudernę w 2019 r. dwa przedsięwzięcia. Jednym był udział w pracach nad ustawą o Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO) w ramach Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP oraz w pracach zespołu ministerialnego przygotowującego NSO. Drugim było pełnienie funkcji prezesa Agencji Badań Medycznych (ABM) od października do grudnia 2019 r.

ABM wymagała większego zaangażowania
„Choć ten etap nie trwał zbyt długo, był jednak bardzo intensywny - podkreśla prof. Czauderna, wyjaśniając powody swojej rezygnacji. - Uznałem między innymi, że nie daje się w pełnym poczuciu odpowiedzialności połączyć pracy prezesa ABM oraz bycia chirurgiem i naukowcem. Jeśli agencja miała stać się przełomem na niwie polskich badań klinicznych, wymagała znacznie większego zaangażowania. Jestem przekonany, że tej szansy na wielką i pozytywną rolę ABM w polskiej medycynie nie wolno zmarnować. Uznałem zatem, że muszę wybrać: albo urzędowanie, albo medycyna i nauka. Wybrałem medycynę, ponieważ praca lekarza to misja, a prezesem się bywa i lepiej czasem odejść w porę”.
Profesor jest bardzo zadowolony z tego, co udało się w tym krótkim czasie osiągnąć. „Przeprowadziliśmy nabór wniosków na pierwszy konkurs na badania niekomercyjne, przygotowaliśmy założenia merytoryczne i finansowe działalności agencji w 2020 r., zmodernizowaliśmy stronę internetową. A to tylko niektóre z podjętych działań” - podsumowuje.
Bliżej strategii dla zdrowia
W 2019 r. prof. Czauderna wspomagał także prace Zespołu ds. programowania nowej perspektywy UE w obszarze zdrowia. Z kolei jako członek prezydium rady społecznej debaty „Wspólnie dla Zdrowia” brał udział w organizacji dyskusji i w opracowaniu podsumowującego to przedsięwzięcie dokumentu pt. „Strategiczne kierunki rozwoju systemu ochrony zdrowia w Polsce”. Jak przekonuje, konieczne są zmiany w tym zakresie.
„System ochrony zdrowia wymaga dużych, choć ewolucyjnych zmian, a przede wszystkim wytyczenia ich kierunku. Konieczne jest opracowanie strategii dla systemu ochrony zdrowia opartej na „White Policy Paper”, która spowoduje, że wszystkie wprowadzane w przyszłości zmiany będą spójne z tą wizją i będą się w nią wpisywać” - wskazuje prof. Czauderna.
Oprócz wymienionych aktywności, w 2019 r. profesor koordynował leczenie chirurgiczne pacjentów ze złośliwymi nowotworami wątroby w ramach Polskiej Grupy Pediatrycznej ds. Guzów Litych. Był także koordynatorem międzynarodowego projektu naukowego ChiLTERN w ramach programu Horizon 2020, stanowiącego konsorcjum ośrodków z Europy, USA i Japonii. Dzięki temu doprowadził do otwarcia w Polsce międzynarodowego badania klinicznego nad nowotworami wątroby u dzieci.
Ponadto kontynuował nadzór nad udziałem Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMed w dwóch europejskich sieciach referencyjnych w onkologii dziecięcej i urologii: PaedCan i eUrogen.
Plany kliniczne i naukowe
W kręgu szczególnych zainteresowań zawodowych prof. Czauderny jest chirurgia onkologiczna u dzieci. „W 2020 r. chciałbym się nieco skupić na pracy naukowej, poświęcić pracy w klinice i działalności chirurga dziecięcego. Przez ostatnie lata pracowałem dla dobra publicznego, niezwykle zaniedbując życie rodzinne i zawodowe. Pora teraz to nadrobić” - podkreśla profesor. Dlatego liczy na nieco spokojniejszy okres w swoim życiu, a także na odpoczynek w gronie rodziny, która (oprócz wiary) jest dla prof. Czauderny najważniejsza i daje mu siłę do działania.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Monika Majewska