Prof. Pędziwiatr: dziś młodzi chirurdzy w większym stopniu są samodzielni
Zmiany zachodzą, “odmładza się” i zmienia światopogląd w środowisku chirurgów - mówi prof. dr hab. n. med. Michał Pędziwiatr, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Metabolicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Konkurs “Supertalenty w Medycynie” organizowany jest przez „Puls Medycyny” od 2012 roku. Jego ideą jest docenianie liderów młodego pokolenia, którzy dzięki swojej wiedzy, zaangażowaniu i pasji zmieniają na lepsze polską medycynę. Zwyciężczynią tegorocznej edycji została dr hab. n. med. Agnieszka Kapłon-Cieślicka. Laureatka jest specjalistką kardiologii i echokardiografistką, związaną z Katedrą i Kliniką Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Supertalenty w Medycynie 2022: znamy laureatów konkursu!
Laureatem trzeciego miejsca został prof. dr hab. n. med. Michał Pędziwiatr, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Metabolicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Chirurgia ogólna, podobnie jak wiele innych specjalizacji zabiegowych, boryka się z kryzysem kadrowym. Jak zachęcić młodych do wyboru tej niełatwej ścieżki kształcenia?
– Kryzys kadrowy ma oczywiście swój powód. Lekarze, którzy wybierają specjalizację z chirurgii ogólnej, lub jej nie wybierają, doskonale wiedzą o czym mówię. Mogę zapewnić, że bardzo wiele się w tej kwestii zmieniło. Jeśli ktoś to przeoczył, powinien swój pogląd zweryfikować. Zmiany zachodzą, “odmładza się” i zmienia światopogląd w środowisku chirurgów. Młodzi chirurdzy mogą więcej dziś robić, więcej operować, są w większym stopniu niż w przeszłości samodzielni. Chirurgia ogólna nadal pozostaje jednak wymagającą ścieżką kształcenia - mówi prof. Pędziwiatr.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prof. Karaszewski: mentoring i wspieranie młodych powinny być ważną częścią zawodowej aktywności lekarza
Źródło: Puls Medycyny