Prof. Niedzielska: z implantów 3D twarzoczaszki mogłoby skorzystać wielu pacjentów
Grupa pacjentów, która mogłaby skorzystać z tego rodzaju leczenia, jest bardzo liczna. Niestety, nadal borykamy się z pewnymi ograniczeniami finansowymi, ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje obecnie takich zabiegów - mówi prof. Niedzielska, laureatka Złotego Skalpela 2022.
Już po raz 14. redakcja „Pulsu Medycyny” wyróżniła innowatorów, którzy zmieniają oblicze medycyny. W konkursowe szranki stanęło kilkadziesiąt zespołów. Zwycięstwo przypadło autorom zabiegów rekonstrukcyjnych twarzoczaszki. Wykonuje się je z wykorzystaniem implantów 3D. Tak stworzone konstrukcje odtwarzają fragmenty twarzy, które ucierpiały w wyniku urazu czy choroby. Wielu pacjentów przed wprowadzeniem tak innowacyjnego leczenia nie mogło normalnie żyć.
– Grupa pacjentów, która mogłaby skorzystać z tego rodzaju leczenia jest bardzo liczna. Niestety, nadal borykamy się z pewnymi ograniczeniami finansowymi, ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje obecnie tego rodzaju zabiegów. Dziś ich przeprowadzanie jest możliwe w zasadzie jedynie dzięki uporowi mojemu i mojego zespołu i bardzo wielkiej życzliwości szpitala, w którym pracuję. (...) Aktualnie na wykonanie takiego zabiegu możemy sobie pozwolić jedynie raz w miesiącu. Tymczasem zapotrzebowanie jest ogromne. Obecnie kolejka oczekujących jest tak długa, że musimy selekcjonować tych pacjentów, którzy ze względu na swój stan najbardziej potrzebują leczenia - mówi w rozmowie z “Pulsem Medycyny” prof. Iwona Niedzielska, liderka nagrodzonego zespołu ze szpitala klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego SUM w Katowicach.
ZOBACZ TAKŻE: Znamy zwycięzców konkursu Złoty Skalpel 2022 [WIDEO]
Źródło: Puls Medycyny