Prof. Maciej Małecki: medycyna to fascynujące powołanie!
W ubiegłym roku prof. Maciej Małecki znalazł się po raz kolejny na liście TOP 2 proc., tj. w rankingu najbardziej wpływowych naukowców na świecie, opracowanym przez analityków z Uniwersytetu Stanforda. W plebiscycie „Pulsu Medycyny” Lista Stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie profesor uplasował się w pierwszej 10.

Prof. Maciej Małecki przyznaje, że do całej koncepcji Listy Stu podchodzi z dystansem, uznając ją za interesującą i dobrze pomyślaną zabawę, w której świadomie bierze udział.
– Uważam, że Lista Stu obejmuje postacie rozpoznawalne w środowisku, aktywne, które cieszą się pewnym poziomem sympatii i zaufaniem, wynikającym z ich kompetencji eksperckich. Funkcjonuję w środowisku medycznym już kilka dekad, widocznie w tym roku powstały szczególnie sprzyjające okoliczności, w wyniku których moja osoba została bardziej zauważona – stwierdza prof. Małecki.
Zmieniła się sytuacja polskich pacjentów z cukrzycą
Diabetolog mierzy się ze swoją cukrzycą od lat i na wiele sposobów. W emocjonalnym liście do Ministerstwa Zdrowia w 2011 r. ujawnił osobiste zmagania z tym schorzeniem, wskazując na pilną potrzebę refundacji nowoczesnych leków dla tej grupy chorych. Jak wpłynęły tamte działania na życie pacjentów? Jak sam ocenia – było to jedno z wielu wystąpień, wśród których warto wyróżnić działania Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD), konsultanta krajowego oraz stowarzyszeń pacjentów.
– Wspólny wysiłek doprowadził do zbudowana wśród decydentów takiego poziomu świadomości na temat cukrzycy, że przełożył się on na konkretne działania służące chorym na tę chorobę – ocenia dziś prof. Maciej Małecki.
W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja ponad 3 mln pacjentów z cukrzycą w Polsce zmieniła się. To wynik globalnego postępu w zakresie farmakoterapii i nowoczesnych technologii kontrolowania choroby, ale też poprawy dostępu do nich w naszym kraju. Refundacja flozyn, leków inkretynowych, osobistych pomp insulinowych, systemów ciągłego monitorowania glikemii objęła szerokie grupy pacjentów. To może stanowić powód do satysfakcji.
Badacz swojej choroby
Sam jako pacjent korzysta z szeregu zdobyczy technologicznych, bo, jak mówi – bez nich nie czułby się bezpiecznie. Te osobiste doświadczenia stanowią spore ułatwienie w pracy z pacjentami.
Obecnie w Katedrze Chorób Metabolicznych UJ CM prowadzone są badania nad zastosowaniem nowych technologii w leczeniu cukrzycy. Praca prof. Tomasza Klupy wraz z zespołem badaczy z katedry, opublikowana w piśmie „Diabetes Care” (Impact Factor 17.1), jest jednym z najlepszych randomizowanych badań klinicznych w Polsce w ostatnich latach.
Badacze skupili się nad zastosowanie najnowszej generacji pomp insulinowych u pacjentów z cukrzycą typu 1, którzy wcześniej nie mieli kontaktu z nowoczesnymi technologiami. Okazało się, że nic nie stoi na przeszkodzie, by dokonali szybkiego przejścia od klasycznych wstrzykiwaczy insuliny do ultranowoczesnych osobistych pomp insulinowych.
Wpłynie to globalnie na podejście do wprowadzania nowych technologii u pacjentów z cukrzycą.
– W katedrze opublikowaliśmy w ubiegłym roku blisko 30 prac oryginalnych, a znaczna ich część dotyczyła nowych technologii i systemów do ciągłego monitorowania glikemii, wykorzystania osobistych pomp insulinowych – zaznacza prof. Małecki.
Sztuczna inteligencja wkracza do diabetologii
Miejsce w pierwszej „dziesiątce” na Liście Stu zobowiązuje do nowych działań.
– Zobaczymy, co życie przyniesie. Medycyna to fascynujące powołanie! Mamy interesujące pomysły badań naukowych dotyczące wprowadzania w Polsce nowych technologii, dostępnych już na świecie. Ten sprzęt będzie stawał się coraz bardziej dostępny dla szerokich grup pacjentów w Polsce – jest przekonany prof. Maciej Małecki. – Pojawią się jeszcze nowocześniejsze leki, stosowane np. w cukrzycy typu 2.
Diabetolog ma nadzieję, że to będzie pasjonująca przygoda móc obserwować, jak wszystkie te narzędzia wpływają na codzienne życie pacjentów z cukrzycą i jak poprawiają ich długoterminową prognozę.
ZOBACZ TAKŻE: LISTA STU 2022: znamy wyniki plebiscytu!
Źródło: Puls Medycyny