Prof. Maciej Krzakowski o lung cancer unitach i roli lekarzy POZ we wczesnym wykrywaniu raka płuca
Lung cancer unity powinny tworzyć sieć i koordynować działania innych, mniejszych ośrodków, jak również monitorować efekty postępowania – podkreśla prof. Maciej Krzakowski. - Mamy dowody na to, że tam, gdzie opieka nad pacjentem onkologicznym odbywa się w sposób koordynowany, wyniki leczenia są lepsze - dodał.

1 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem Płuca. Z tej okazji Aleksandra Rudnicka na swoim blogu Oli-onko.pl zorganizowała cykl rozmów z ekspertami i liderami organizacji pacjentów dotyczących tego nowotworu.
Jednym z nich był prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, który zwrócił uwagę m.in. na rolę lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej we wczesnym wykrywaniu raka płuca.
– Lekarze POZ powinno mieć możliwość kierowania osób z podejrzeniem raka płuca na badania, takie jak rentgen klatki piersiowej, tomografia komputerowa, ponieważ od tych badań zaczyna się diagnostyka tego nowotworu - powiedział prof. Maciej Krzakowski.
Rola lung cancer unitów w kompleksowej opiece na pacjentem
W ocenie eksperta problemem w Polsce jest etap od manifestacji choroby do postawienia rozpoznania raka płuca. Jego rozwiązaniem mogą być tzw. lung cancer unity, czyli ośrodki kompleksowego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w raku płuca.
– Koordynacja ma ogromne znaczenie w aspekcie diagnostycznym. W nowotworach, w tym w raku płuca, istotne jest, aby badania wykonywać sprawnie, szybko, ale jednocześnie z sensem. Nie należy mnożyć niepotrzebnie badań, które prowadzą donikąd, z których nie wynika żadna informacja na temat leczenia - powiedział prof. Maciej Krzakowski.
Ośrodki kompleksowej opieki mają również znaczenie na etapie leczenia, ponieważ pozwalają na indywidualizację terapii onkologicznej.
– Personalizacja leczenia polega na tym, że wybieramy najbardziej odpowiednie leczenie z perspektywy charakterystyki klinicznej chorego, jak również z perspektywy morfologicznej, jak również uwarunkowań genetycznych. To wszystko coraz częściej powoduje, że każdy chory jest inny, mimo że każdy z nich ma rozpoznanie raka płuca - zaznaczył konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej.
Doprecyzował, że lung cancer unity powinny tworzyć sieć i koordynować działania innych, mniejszych ośrodków, jak również monitorować efekty postępowania.
– Mamy dowody na to, że tam, gdzie opieka nad pacjentem onkologiczny odbywa się w sposób koordynowany, wyniki leczenia są lepsze. Takie są doświadczenia innych państw - podkreślił prof. Maciej Krzakowski.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Rak płuca: w powszechnej opinii chorzy sami są temu winni. “Powinni płacić za leczenie”
Pacjenci: badania molekularne w raku płuca są wciąż za mało dostępne
Źródło: Puls Medycyny