Prof. Maciej Banach: to był rok ważnych publikacji
Prof. Maciej Banach nie kryje radości z faktu, że znalazł się w gronie 10 najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie. – Bardzo za to wyróżnienie dziękuję, gratuluję też wszystkim, którzy znaleźli się na Liście 100. Jestem szczęśliwy tym bardziej, że to już piąty rok z rzędu, gdy głosami kapituły zajmuję miejsce w finałowej dziesiątce. To dla mnie motywacja do jeszcze bardziej wytężonej pracy – mówi.

A pracy prof. Banachowi nie brakuje. Jest sekretarzem generalnym Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego (EAS) w kadencji 2021-2024, założycielem i prezesem Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego, a także grupy Lipid and Blood Pressure Meta-analysis Collaboration i Międzynarodowego Panelu Ekspertów Lipidowych (ILEP). Jest również profesorem wizytującym University of Alabama w Birmingham (UAB), University of California w Irvine (UCI) oraz University of Medicine and Pharmacy Victor Babes w Timisoarze w Rumunii.
Na tym nie koniec, bo w październiku 2022 r. kardiolog dołączył do zespołu badawczego John Hopkins Hospital w Baltimore, uważnego za jeden z najlepszych szpitali i ośrodków badawczych na świecie.
– To ważny krok w karierze, bo otwiera przede mną zupełnie nowe perspektywy naukowe – mówi prof. Maciej Banach.
Naukowiec otrzymał dotychczas pięć doktoratów honoris causa uczelni międzynarodowych: w Timisoarze, Koszycach, Kijowie, Bukareszcie i Zagrzebiu. Wyróżnienie od zagrzebskiej uczelni zostało przyznane w 2022 r. za wkład prof. Banacha w rozwój badań naukowych w dziedzinie biomedycyny i zdrowia.
Wytyczne, które zmieniają praktykę kliniczną
Podsumowując osiągnięcia minionego roku, prof. Banach podkreśla, że niezwykle ważne było dla niego wydanie anglojęzycznej książki, poświęconej powikłaniom kardiologicznym u pacjentów doświadczających zespołów post i long COVID-19.
– To pierwsza publikacja tego typu, przygotowana w gronie międzynarodowych ekspertów. Lekarze na całym świecie mierzą się dziś z problemem, jakim są długofalowe skutki przebycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Różnego typu powikłania mogą dotyczyć nawet 30 proc. osób po COVID-19. Skala problemu jest więc ogromna i potrzebna jest fachowa wiedza, jak poradzić sobie z tym wyzwaniem – mówi badacz, dodając, że nie ustają wysiłki, by w Polsce wystartował program pilotażowy, który adresowałby ten problem.
Rok 2022 był także dla naszego finalisty rokiem ważnych publikacji.
– Za najważniejsze uważam wytyczne, które zmieniają codzienną praktykę. To np. dokument dotyczący efektu drucebo w kontekście stosowania statyn. Za równie ważną uważam największą dotychczas metaanalizę, opartą na aż 176 badaniach, które objęły blisko 4,2 mln pacjentów stosujących leki z tej grupy. Dowiodła ona, że statyny to bardzo bezpieczne leki, bo objawy niepożądane dotyczą tylko 7 proc. osób je stosujących, przy czym całkowita nietolerancja satyn to problem nie więcej niż 2 proc. chorych – wylicza ekspert.
Bliżej szczepionki przeciwko miażdżycy
Jakie plany ma prof. Banach na rok 2023?
– Na pewno nie zwalniam tempa. Wkrótce ukażą się przełomowe publikacje na temat roli terapii skojarzonej w leczeniu zaburzeń lipidowych, największa analiza na świecie dotycząca wpływu liczby kroków na rokowanie, przełomowe publikacje dotyczące problemu longevity czy pierwsze wytyczne na temat wtórnej dyslipidemii. Liczę także, że najpóźniej na początku przyszłego roku będziemy mogli zaprezentować wyniki badań na ludziach naszej szczepionki przeciwko miażdżycy. Proszę trzymać kciuki – mówi z uśmiechem prof. Banach.
ZOBACZ TAKŻE: LISTA STU 2022: znamy wyniki plebiscytu!
Prof. dr hab. n. med., dr h.c. multi Maciej Banach jest specjalistą w dziedzinie kardiologii, hipertensjologii i lipidologii, kierownikiem Zakładu Kardiologii Prewencyjnej i Lipidologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, profesorem adiunktem w Ciccarone Center for the Prevention of Cardiovascular Diseases, Johns Hopkins University, Baltimore, USA, kierownikiem Centrum Badań nad Chorobami Sercowo-Naczyniowymi na Uniwersytecie Zielonogórskim, przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego, prezydentem International Lipid Expert Panel, prezydentem Lipid and Blood Pressure Meta-analysis Collaboration Group, sekretarzem European Atherosclerosis Society, redaktorem naczelnym „Archives of Medical Science”, redaktorem naczelnym działu Kardiologia „Journal of Clinical Medicine”, redaktorem naczelnym działu Endokrynologia i Zaburzeń Metabolicznych „Metabolites”, z-cą redaktora naczelnego „European Heart Journal Open”, przewodniczącym Think-Tanku „Innowacje dla Zdrowia”.
Źródło: Puls Medycyny