Prof. Jan Szczegielniak pełnomocnikiem ds. rehabilitacji pocovidowej
Minister zdrowia powołał pełnomocnika do spraw rehabilitacji leczniczej po COVID-19. Został nim prof. Jan Szczegielniak, konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii.

10 stycznia 2022 r. ukazało się zarządzenie ministra zdrowia w sprawie ustanowienia pełnomocnika ministra zdrowia do spraw rehabilitacji leczniczej po chorobie wywołanej wirusem SARS-CoV-2.
Na to stanowisko został powołany dr hab. n. med. Jan Szczegielniak, prof. nadzw. Politechniki Opolskiej, konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii. Prof. Szczegielniak jest specjalistą fizjoterapii i rehabilitacji ruchowej,. Kieruje programem rehabilitacji pocovidowej, realizowanym w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA im. św. Jana Pawła II w Głuchołazach.
CZYTAJ TEŻ: Prof. Jan Szczegielniak: Rozszerzenie rehabilitacji pocovidowej na całą Polskę to krok w dobrym kierunku
Pełnomocnik ds. rehabilitacji pocovidowej - zadania
Zgodnie z zarządzeniem, do zadań pełnomocnika należą:
- ocena w zakresie efektywności klinicznej programów z zakresu rehabilitacji leczniczej po chorobie COVID-19. Chodzi o ocenę programów pilotażowych dotyczących fizjoterapii zarówno szpitalnej, ambulatoryjnej i w uzdrowiskach.
- inicjowanie zmian zasad realizacji rehabilitacji leczniczej po chorobie COVID-19 oraz uzgadnianie koncepcji i opiniowanie projektów strategicznych dokumentów rządowych;
- wykonywanie innych zadań zleconych przez ministra zdrowia.
Pełnomocnik ma również przedstawiać ministrowi zdrowia analizy, oceny i wnioski związane z realizacją zadań dotyczących rehabilitacji pocovidowej, a także prezentować własne propozycje rozwiązań i działań w tym zakresie w tym propozycje dotyczące zmiany poleceń ministra zdrowia.
Do jego zadań należy również opracowywanie nowych programów rehabilitacji dla pacjentów po COVID-19.
Pełnomocnik ma się ze swoich działań rozliczać kwartalnymi sprawozdaniami. Ma je składać do 15. dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ministerstwo Zdrowia: rusza rehabilitacja pocovidowa
Źródło: Puls Medycyny