Prof. Jacek Łuczak nie żyje
Prof. dr hab. n. med. Jacek Łuczak zmarł 22 października w Poznaniu - poinformował poznański oddział Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Miał 84 lata. Był inicjatorem powstania m.in. poznańskiego Hospicjum Palium i Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej.
Prof. dr hab. n. med., dr h.c. Jacek Łuczak urodził się 30 grudnia 1934 r. w Poznaniu. Od lat 80. XX w. angażował się w rozwój opieki paliatywnej w Polsce. Współpracował m.in. z hospicjum zorganizowanym przy kościele pw. św. Jana Kantego w Poznaniu. Był także głównym twórcą i wieloletnim ordynatorem poznańskiego Hospicjum Palium.

Wielkopolski wojewódzki konsultant w dziedzinie opieki paliatywnej, dr hab. lek. med. Wojciech Leppert podkreśla, że to dzięki prof. Jackowi Łuczakowi w 1991 roku utworzono pierwszą w Polsce i prawdopodobnie jedyną w tamtych czasach w Europie Środkowej akademicką Klinikę Opieki Paliatywnej na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.
"To był zupełny przełom, coś zupełnie nowego. Zaczęliśmy uczyć opieki paliatywnej studentów medycyny i pielęgniarstwa. To były pionierskie działania i on tak naprawdę stworzył nowoczesną opiekę paliatywną w Polsce" – powiedział.
W 1989 roku z inicjatywy prof. Jacka Łuczaka powstało w Poznaniu Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej im. Aleksandra Lewińskiego i Antoniny Mazur. Dzięki PTOP w stolicy Wielkopolski powstało Hospicjum Palium. Drugim celem działalności Towarzystwa było rozwijanie i propagowanie zasad opieki paliatywnej w różnych, także niemedycznych środowiskach w całym kraju.
Za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu oraz rozwój opieki paliatywnej, we wrześniu prof. Jacek Łuczak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Order wręczono mu na konferencji naukowej poświęconej działalności Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej.
***
Opieka paliatywna obniża ogólne koszty systemu ochrony zdrowia, ale jej rozwój blokuje niedostateczne finansowanie - ocenia dr hab. n. med. Wojciech Leppert, wielkopolski wojewódzki konsultant w dziedzinie opieki paliatywnej.
PRZECZYTAJ: Rozwój opieki paliatywnej blokuje niskie finansowanie
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG/PAP