Prof. Grzegorz Opolski: Czuję satysfakcję z osiągnięć kliniki
„Nie spodziewałem się, że kolejny rok utrzymam się w pierwszej dziesiątce Listy Stu — mówi, jak zwykle bardzo skromny, prof. Grzegorz Opolski. — Zwłaszcza że w środowisku kardiologicznym jest wiele wybitnych postaci, które bardziej zasługują na to wyróżnienie”.

Prof. dr hab. n. med. Grzegorz Opolski
Jego zdaniem, wysoką pozycję w rankingu zawdzięcza pamięci środowiska medycznego dotyczącej jego pracy jako wieloletniego konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii i przewodniczącego programu POLKARD.
A jak ocenia miniony rok? „To był dobry rok dla kierowanej przeze mnie kliniki. Jestem przekonany, że utrzymamy naszą czołową pozycję w rankingu naukowym jednostek Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz w rankingu tygodnika „Wprost” najlepszych ośrodków kardiologicznych w Polsce. Jesteśmy dumni z naszego studenckiego koła naukowego, które od 2 lat zajmuje pierwszą pozycję w rankingu najlepszych kół naukowych WUM” — podkreśla prof. Opolski.
W 2018 roku zespół kliniki wprowadził szereg nowych innowacyjnych zabiegów w zakresie: przezskórnego leczenia niedomykalności zastawki trójdzielnej i mitralnej pod kontrolą echokardiografii trójwymiarowej czasu rzeczywistego, elektrostymulacji i ablacji z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości.
„Obecnie dużo satysfakcji przynosi mi udział w pracach Komitetu Zdrowia Publicznego oraz Komitetu Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk” — przyznaje prof. Opolski.
Profesor od kilku lat jest zafascynowany wykorzystaniem technik mobilnych we wspomaganiu prozdrowotnego trybu życia. Na co dzień korzysta z nich w monitorowaniu swojej aktywności życiowej. Również w praktyce zawodowej używa wielu aplikacji medycznych do diagnostyki i wspomagania leczenia u swoich pacjentów.
„W ostatnim roku zastosowano szereg nowych rozwiązań technologicznych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. W diagnostyce za przełom można uznać w pełni automatyczną ocenę badania echokardiograficznego dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i zastosowanie sieci neuronowych. Pod koniec roku został wprowadzony pierwszy inteligentny zegarek z aplikacją do oceny EKG i wykrywania migotania przedsionków” — zaznacza profesor.
A życie prywatne? „Coraz więcej czasu — z czego się bardzo cieszę — zaczynam poświęcać moim uroczym wnuczkom Poli i Ignasiowi, którzy dają mi wiele radości i satysfakcji. W wolnych chwilach lubię spotkania z przyjaciółmi w klimacie kuchni śródziemnomorskiej” — mówi prof. Opolski.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Małgorzata Konaszczuk