Prof. Grażyna Rydzewska, prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii
aktualizacja: 02-03-2020, 12:48
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska-Wyszkowska, specjalista chorób wewnętrznych, gastroenterolog, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii z Pododdziałem Leczenia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit CSK MSWiA, prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, prezes Polskiego Klubu Trzustkowego, twórca Krajowego Rejestru osób chorych na chorobę Leśniowskiego-Crohna.
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska-Wyszkowska jest specjalistą chorób wewnętrznych i gastroenterologii, kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii z Pododdziałem Leczenia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie i dyrektorem Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jest także prezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii oraz Polskiego Klubu Trzustkowego.

Jej zainteresowania naukowe dotyczą takich zagadnień, jak: proteoliza i antyproteoliza w ostrym zapaleniu trzustki, ostre doświadczalne zapalenie trzustki, regeneracja trzustki, przekaźnictwo wewnątrzkomórkowe w komórkach trzustkowych, patomechanizm rozwoju procesu zapalnego w ostrym zapaleniu trzustki i nieswoistych zapalnych chorobach jelit, mechanizm bólu w IBS, infekcja Helicobacter pylori a dyspepsja i choroba refleksowa.
Prof. Grażyna Maria Rydzewska-Wyszkowska jest autorką i współautorką 256 publikacji oraz ponad 250 doniesień zjazdowych.
Prof. Grażyna Rydzewska-Wyszkowska ukończyła w 1982 r. studia na Akademii Medycznej w Białymstoku, gdzie specjalizowała się w dziedzinie chorób wewnętrznych (1985 i 1989) i gastroenterologii (2000). Doktoryzowała się w 1987 r., stopień doktora habilitowanego uzyskała w 1997 r., tytuł profesora nauk medycznych – w 2007 r.
W latach 1982-98 pracowała w Klinice Gastroenterologii Akademii Medycznej w Białymstoku. Jednocześnie w latach 1991-1993 była asystentem naukowym w Centrum Badań Nad Mechanizmami Wydzielniczymi Uniwersytetu w Sherbrooke w Kanadzie. W 2001 r. podjęła pracę w Instytucie Kształcenia Medycznego Akademii Świętokrzyskiej, przekształconego w Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W 1989 r. odbyła staż w Pracowni Endoskopii Szpitala Świętego Erazma w Brukseli. Od 1998 r. do chwili obecnej jest kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii z Pododdziałem Leczenia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit
CSK MSWiA w Warszawie. W latach 2000-2017 była zastępcą dyrektora ds. Lecznictwa CSK MSWiA w Warszawie.
Funkcje w stowarzyszeniach i organizacjach naukowych:
- prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii
- prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii
- członek zarządu International Pancreatology Association
- członek redakcji pisma „Problemy Lekarskie”
- redaktor naczelna „Przeglądu Gastroenterologicznego”
- członek Rad Naukowych wielu pism o tematyce gastroenterologicznej (Gastroenterologia Polska, Gastroenterologia Praktyczna, Onkologia współczesna, Terapia, Nowa Klinika, Problemy Lekarskie itp.)
- reprezentant krajowy ECCO od początku istnienia organizacji do roku 2013
- konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii w latach 2004-2014
- od 2000 r. do 2012 r. członek Komisji Gastroenterologii i Hepatologii Komitetu Patofizjologii Klinicznej PAN
- konsultant Służby Zdrowia MSWiA w dziedzinie gastroenterologii do 2012 r.
- członek zarządu Europejskiego Klubu Trzustkowego do 2013 r.
- członek Komitetu Terapeutycznego CSK MSW oraz Komisji Etycznej przy CSK MSWiA
Przynależność do towarzystw naukowych:
- International Association of Pancreatology
- European Pancreatic Club
- Polskie Towarzystwo Gastroenterologii
- Polski Klub Trzustkowy
- European Crohn and Colitis Organisation (ECCO)
- Towarzystwo Internistów Polskich
- Klub Chirurga XXI
Doświadczenie w badaniach klinicznych:
- od 1985 r. współbadacz i badacz główny w kilkudziesięciu badaniach klinicznych dotyczących choroby refluksowej, IBS, IBD, choroby wrzodowej i innych
- certyfikat „Good clinical practice”, maj 2018 r.
Nagrody i wyróżnienia:
- 1982 – dyplom AM w Białymstoku z wyróżnieniem
- 1993, 1997 – dwukrotna nagroda Ministra Zdrowia za cykl prac w dziedzinie pankreatologii
- 1996 – nagroda za najlepszą prezentowana pracę badawczą na Kongresie Gastroenterologicznym w Magdeburgu
- 1999, 2000 – dwukrotna nagroda Rektora AM w Białymstoku za cykl prac z zakresu pankreatologii
- 2000 – Srebrny Krzyż Zasługi
- 2005 – Złoty Krzyż Zasługi
Grażyna Rydzewska znalazła się na Liście Stu 2018 najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie, na której zajęła 70. miejsce.
Źródło: Puls Medycyny