Prof. Fedorowski: 90 proc. pacjentów z COVID-19 w szpitalach to osoby niezaszczepione
Jak wskazuje prof. Jarosław Fedorowski, Polska i większość Europy Środkowo-Wschodniej odstają od pozostałych państw regionu, jeśli chodzi o realizację szczepień, co przekłada się na liczbę zgonów z powodu COVID-19.

Prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, był 21 listopada gościem TVP Info. Na antenie odniósł się do bieżącej sytuacji w szpitalach i tempa realizacji masowych szczepień przeciwko SARS-CoV-2.
Pandemia niezaszczepionych
Prof. Fedorowski poinformował, że wśród pacjentów hospitalizowanych osoby niezaszczepione stanowią ok. 90 proc.
– Umierają też przede wszystkim osoby niezaszczepione. Jeśli jest to zaszczepiona osoba, to z ciężkimi chorobami współistniejącymi. Jest to więc fala pandemii osób niezaszczepionych, a większość z nich nie szczepi się na własne życzenie - powiedział prof. Fedorowski.
Ekspert podkreślił, że lekarze nie dzielą chorych na tych zaszczepionych i niezaszczepionych, ale starają się edukować pacjentów i ich rodziny w zakresie korzyści płynących z poddania się szczepieniu.
Prezes Polskiej Federacji Szpitali wskazał jednocześnie, że obecne wskaźniki epidemiczne, np. te dotyczące osób leżących pod respiratorem, są niższe niż podczas poprzednich wzrostów zakażeń i zachorowań. Jak zauważył, obecnie w szpitalach przebywa dużo młodych osób, które - jak mówił - "niestety także umierają, a część z nich będzie miała kłopoty z powrotem do pracy".
Być jak Dania
Co jego zdaniem mogłoby obniżyć ryzyko wprowadzenia lockdownu?
– Czytałem niedawno na jednym z dosyć poważnych portali taką lekcję, która płynie z Danii. Jak wiemy, Dania to jeden z liderów, jeśli chodzi o liczbę osób zaszczepionych, ale też jeden z liderów, jeśli chodzi o liczbę zgonów na COVID-19. Tam jest poniżej tysiąca zgonów na milion (osób), podczas gdy w Europie Środkowej - Polsce, Czechach, Słowacji - mamy wskaźnik grubo powyżej dwóch tysięcy - wskazał prof. Fedorowski.
– Duńczycy mówią tak: nie pytaj się, co ktoś może dla ciebie zrobić, tylko pytaj się, co ty możesz zrobić jako obywatel. A możesz zrobić sporo. Możesz unikać szerzenia fałszywych informacji, możesz wpłynąć na otoczenie, na swoją społeczność, pokazując przykład i swoją postawę. Ale możesz na przykład też ufać autorytetom, nie tylko, nazwijmy to, państwowym, politycznym, ale przede wszystkim autorytetom medycznym - podkreślił.
Dodał, że takie samo doświadczenie płynie z innych państw, gdzie wskaźnik zaszczepienia w społeczeństwie jest wysoki np. w Portugalii.
– Niestety Europa Środkowa i Europa Środkowo-Wschodnia bardzo odstają. Chyba wszystkie kraje naszego regionu mają poniżej średniej unijnej, jeśli chodzi o wyszczepienie (społeczeństwa) i dużo więcej zgonów na milion osób - zaznaczył Fedorowski.
Ekspert zwrócił uwagę, że według niektórych badań maseczki w ponad 50 proc. zmniejszają transmisję wirusa.
– Każdy tutaj może się przyczynić do zwalczenia wirusa, który - jak wiemy - nie ma podziałów politycznych ani podziałów o charakterze mentalnościowym, po prostu atakuje człowieka - powiedział prezes Polskiej Federacji Szpitali.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 możliwa wcześniej niż po pół roku
Dr Konstanty Szułdrzyński: Rada Medyczna nie może być odpowiedzialna za działania rządu
Źródło: Puls Medycyny