Prof. Dzida: zmiany refundacyjne w diabetologii zdecydowanie poprawią możliwości leczenia chorych
Z początkiem września istotnie poprawił się dostęp pacjentów do leków refundowanych w diabetologii. Pojawiła się też na liście refundacyjnej całkiem nowa grupa leków przeciwcukrzycowych.
Wszystkie zmiany omawia prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Profesor przyznaje, że wrześniowa lista refundacyjna uwzględnia najważniejsze postulaty podnoszone od dawna przez klinicystów i pacjentów. To powinno się przełożyć na znaczącą poprawę możliwości terapeutycznych w tej grupie chorych.
– Pojawiły się na liście dwie nowe substancje z grupy inhibitorów DPP-4. Są to leki podawane w tabletkach, stosowane raz lub dwa razy dziennie. Co bardzo ważne, są to leki bezpieczne, gdyż nie powodują niedocukrzeń, czyli zdarzeń, których powinniśmy unikać - przekazuje ekspert.
Kolejne zmiany odnoszą się do złagodzenia obostrzeń refundacyjnych, chociażby jeżeli chodzi o masę ciała.
– W przypadku analogów GLP-1 wskaźnik BMI powyżej 35 powinien zostać obniżony do 30. Z kolei odsetek hemoglobiny glikowanej uprawniający do refundacji z 8 proc. do 7,5 – mówi prof. Dzida.
Więcej w materiale wideo. Zapraszamy do oglądania!
ZOBACZ TAKŻE: Nowości w leczeniu cukrzycy: doniesienia z ADA 2022
Źródło: Puls Medycyny