Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek
aktualizacja: 07-03-2019, 12:44
Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek jest okulistą, kierownikiem Kliniki Okulistyki CMKP w SPSK im. W. Orłowskiego w Warszawie, dyrektorem Banku Tkanek Oka w Warszawie.
Prof. Iwona Grabska-Liberek jest absolwentką Akademii Medycznej w w Warszawie (1983 r.). Od 2004 jest kierownikiem Kliniki Okulistyki CMKP w SPSK im. W. Orłowskiego w Warszawie. Od 2009 - konsultant wojewódzki ds. okulistyki na Mazowszu. Od 2010 - członek Prezydium Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Od 2011 - przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Okulistycznego w European Union of Medical Specialists Section. Od 2012 - redaktor naczelny E-Centrum Edukacyjnego Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Od 2012 - dyrektor Banku Tkanek Oka w Warszawie. Od 2014 - ekspert Europejskiej Agencji Leków (EMA), Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Od 2015 współwłaściciel Warszawskiego Centrum Okulistycznego „Libermedic”. Od 2019 członek Krajowej Rady Transplantacyjnej.
W latach 1997-2004 była dyrektorem medycznym w Centrum Mikrochirurgii Oka LASER w Warszawie. W latach 2010-2016 przewodnicząca Zespołu Ekspertów ds. Akredytacji przy Ministrze Zdrowia. W latach 2016-2018 przewodnicząca komisji ds. okulistyki tworzącej mapy potrzeb zdrowotnych.
Uzyskane stopnie naukowe
- 1987 - I stopień specjalizacji w zakresie okulistyki
- 1992 - II stopień specjalizacji w zakresie okulistyki
- 1998 - doktor nauk medycznych
- 2008 - doktor habilitowany nauk medycznych
- 2014 - tytuł prof. nadzw. UTH
- 2017 - tytuł profesora nadany przez Prezydenta Rzeczpospolitej
Członkostwo w komisjach i organizacjach naukowych
- Od 1987 - Członek Polskiego Towarzystwa Okulistycznego
- Od 1991 - Członek Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego
- Od 1998 – Członek Sekcji zaćmy i chirurgii refrakcyjnej PTO
- 2008 – 2014 Z-ca Przewodniczącego sekcji Jaskry PTO
- 2008 - 2016 Z-ca Przewodniczącego oddziału warszawskiego PTO
- Od 2001 - Członek Amerykańskiej Akademii Okulistycznej (American Academy of Ophthalmology)
- Od 2001 - Członek Europejskiego Stowarzyszenia Chirurgów Refrakcyjnych i Zaćmowych (European Society of Cataract and Refractive Surgeons)
- Od 2010 - Członek Prezydium Polskiego Towarzystwa Okulistycznego
- 2011 – 2016 Prezes i współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Banków Tkanek i Komórek 2013 – 2016 Prezes-Elekt Polskiego Towarzystwa Okulistycznego
- Od 2013 - Członek rady społecznej Szpitala Bielańskiego
- Od 2015 - Członek Rady Naukowej Instytutu Tyflologicznego przy Polskim Związku Niewidomych
- 2016 -2019 prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego
Doświadczenia organizacyjne
1989 - stworzenie Pracowni Angiografii Fluoresceinowej w Klinice Okulistyki II wydz. lek. AM w Warszawie
1996 - stworzenie wraz z prof. J. Szaflikiem Banku Tkanek Oka w Warszawie
od 2006 organizacja interdyscyplinarnych sympozjonów naukowych pt. „Okulistyka w praktyce”, a od 2015 kongresów „Ophthalmology in practice” cieszących się dużym zainteresowaniem
Od roku 1996 :
Prekursor i propagator chirurgii refrakcyjnej oraz diagnostyki i leczenia stożka rogówki
1. Wdrożenie do stosowania w chirurgii refrakcyjnej soczeweki fakijnych do korekcji krótkowzroczności(wszczepienie pierwszych w Polsce fakijnych soczewek zwijalnych z małego cięcia). dzięki czemu możliwa stała się korekta wysokiej krótkowzroczności i zaprzestanie noszenia okularów przez pacjentów. Wygłaszanie referatów i prowadzenie kursów przez Panią Profesor przyczyniło się do rozpowszechnienia tej metody w Polsce.
2. Zastosowanie pierwsze w Polsce metody Epi-Lasik w laserowej korekcji wad refrakcji. Korekcja wad z użyciem Epi-Lasik pozwala na zmniejszenie powikłań związanych z gojeniem, mniejsze ryzyko bliznowacenia oraz powstania aberracji, skutkuje to lepszą ostrością wzroku i szybszą rehabilitacją po zabiegu.
3. Zastosowanie pierwsze w Polsce pierścieni śródrogówkowych w leczeniu stożka rogówki.
4. pionierskie w Polsce zastosowanie metody cross-linking (metoda sieciowania rogówki do zapobiegania progresji stożka).
5. Zastosowanie pierwsze w Polsce MitomycynyC oraz BSS schłodzonego do 40C w laserowej korekcji wad wzroku . Zastosowanie tej metody w przypadkach astygmatyzmu pooperacyjnego pozwala na dobranie okularów lub szkieł kontaktowych co skutkuje obuoczną prawidłową użyteczną ostrością wzroku.
6. pionierskie w Polsce zabiegi laserowej korekcji wad wzroku w oparciu o topografię rogówki w oczach po przeszczepach drążących. Zastosowanie tej metody w przypadkach astygmatyzmu pooperacyjnego pozwala na dobranie okularów lub szkieł kontaktowych co skutkuje obuoczną prawidłową użyteczną ostrością wzroku.
7. przeprowadzenie pierwszych w Polsce zabiegów z zastosowaniem nowatorskiej metody - lasera do korekcji prezbiopii.
8. w kierowanej przez Panią Profesor Klinice Okulistyki CMKP po raz pierwszy w Polsce zastosowano bevacizumab (anty-VEGF) w leczeniu schorzeń naczynioproliferacyjnych naczyniówki i siatkówki u osób zdyskwalifikowanych z leczenia konwencjonalnego.
9. od 2006 organizacja interdyscyplinarnych , międzynarodowych konferencji naukowych pt. „Okulistyka w praktyce” a od 2015 jako „Ophthalmology in practice”.
10. Inicjator i organizator jako Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego w ramach światowego tygodnia jaskry, w marcu , od 3 lat co roku w całej Polsce przeprowadzane są bezpłatne badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrycia jaskry. Do tej pory przebadano ponad 9000 osób.
11. Inicjator i organizator w ramach światowego dnia wzroku , w październiku, przeprowadzane są w Warszawie badania przesiewowe w kierunku schorzeń narządu wzroku.
12. Współpraca z Prof. H. Skarżyńskim w ramach projektu „ Po pierwsze zdrowie” – w lecie badania wzroku w całej Polsce , do tej pory, w ciągu 3 lat przebadano ponad 1000 osób.
13. Koordynator programu edukacyjno-badawczego „Ocena profilu klinicznego i stosowania schematów terapeutycznych u chorych z jaskrą”, w ramach którego przebadano ponad 7000 pacjentów.
14. Inicjator i współtwórca wielu wytycznych postępowania leczniczego zaakceptowanych przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne.
Jako prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego prof. Iwona Grabska-Liberek rozpoczęła szeroko zakrojone akcje bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry w całej Polsce w trakcie obchodów Światowego Tygodnia Jaskry - przebadano ponad 6 tys. osób. PTO uczestniczy także w akcji „ Po pierwsze zdrowie”, organizowanej przez prof. H. Skarżyńskiego wraz z Polskim Radiem, podczas której przeprowadzane są badania okulistyczne (ponad 2 tys. osób przebadanych w ciągu dwóch lat). W badaniach przesiewowych organizowanych w Światowym Dniu Wzroku do tej pory uczestniczyło około 10 tys. osób.
Działalność dydaktyczna
- Od 13 lat organizator Kongresu Okulistyka w praktyce ,później Ophthalmology in Practice
- Przeprowadza wiele szkoleń, webinarów, kursów wraz z zajęciami praktycznymi dla lekarzy na temat laserowej korekcji wad wzroku ,diagnostyki i leczenia stożka rogówki, jaskry, chirurgii okulistycznej
- Kierownik 3 kursów specjalizacyjnych
- Prowadzenie indywidualnych szkoleń podyplomowych z zakresu okulistyki
- Autor wielu grantów, prac statutowych i własnych
- Autor ponad 150 publikacji , współautor 6 książek.
- Ponadto w dorobku znajdują się ponad 200 doniesień zjazdowych wygłoszonych na zjazdach krajowych i zagranicznych .
- Kierownik 10 programów badawczych. Wielokrotny członek rad i prezydium naukowych kongresów okulistycznych także zagranicznych. Recenzent czasopism okulistycznych.
Nagrody i wyróżnienia nadane przez Prezydenta RP
2005 - Srebrny Krzyż Zasługi,
2014 - Złoty Krzyż Zasługi,
2018, 2019 – odznaczenie za zasługi dla ochrony zdrowia.
Osiągnięcia w 2019 roku:
1.Inicjator i organizator jako Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego w ramach światowego tygodnia jaskry, w marcu , od 3 lat co roku w całej Polsce przeprowadzane są bezpłatne badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrycia jaskry. Do tej pory przebadano ponad 9000 osób.
2. Inicjator i organizator w ramach światowego dnia wzroku , w październiku, przeprowadzane są w Warszawie badania przesiewowe w kierunku schorzeń narządu wzroku.
3. Współpraca z Prof. H. Skarżyńskim w ramach projektu „ Po pierwsze zdrowie” – w lecie badania wzroku w całej Polsce , do tej pory, w ciągu 3 lat przebadano ponad 1000 osób.
4. Koordynator programu edukacyjno-badawczego :Ocena profilu klinicznego i stosowania schematów terapeutycznych u chorych z jaskrą, w ramach którego przebadano ponad 7000 pacjentów.
5. Organizator 50 jubileuszowego zjazdu Okulistów Polskich w Warszawie pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
5. Inicjator i współtwórca wielu wytycznych postępowania leczniczego zaakceptowanych przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne.
6. Po raz drugi w 2019 r. – odznaczenie za zasługi dla ochrony zdrowia.
7. Ekspert map potrzeb zdrowotnych dotyczących okulistyki.
Zainteresowania naukowe
chirurgia refrakcyjna, transplantologia, leczenie stożka rogówki, chirurgia zaćmy i jaskry, zastosowanie anty VEGF w schorzeniach naczyniowych gałki ocznej, wykorzystanie hodowli nabłonka rogówki in vitro, analiza fraktalna naczyń siatkówki
Zainteresowania pozazawodowe
fotografia, licencja płetwonurka CMAS.
Prof. Iwona Grabska-Liberek znalazła się na Liście Stu 2018 najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie, na której zajęła 55. miejsce.
Źródło: Puls Medycyny