Prof. dr hab. n. med. Ewelina Anna Szczepanek-Parulska o początkach swojej naukowej działalności [WIDEO]
Prof. Ewelina Szczepanek Parulska, jedna z finalistek konkursu Supertalent w Medycynie, opowiedziała w rozmowie z "Pulsem Medycyny" o początkach swojej naukowej działalności oraz aktualnie realizowanych projektach.
Prof. Ewelina Szczepanek-Parulska to specjalista chorób wewnętrznych i endokrynologii. Związana z Katedrą i Kliniką Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego w Poznaniu, gdzie pełni funkcję koordynatora oddziału D2.
Swoje zainteresowania naukowe koncentruje przede wszystkim wokół wad rozwojowych tarczycy i zastosowania sonoelastografii w diagnostyce choroby guzkowej oraz zapaleń tarczycy.
Osiągnięcia naukowe:
Prowadziła wieloletnie badania nad klinicznym znaczeniem i podłożem genetycznym hemiagenezji tarczycy, których zwieńczeniem była publikacja pracy podsumowującej dotychczasowe światowe badania w tym zakresie w "Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism". W ostatnich kilku latach buduje swój zespół badawczy, finalizując aktualnie jako promotor dwa doktoraty.
Punkty Impact Factor: 188,3, punkty MNiSW 3709, h-index (wg Web of Science) 15, liczba cytowań (wg Web of Science) 612 (510 bez autocytowań).
Autorka 57 polskich i 47 zagranicznych artykułów pełnotekstowych, 35 rozdziałów w podręcznikach, w tym 1 zagranicznego, oraz 71 doniesień zjazdowych (36 krajowych, 35 zagranicznych).
Biogram:
W 2008 r. ukończyła z wyróżnieniem Wydział Lekarski I na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.
Od studiów związana z Kliniką Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego przy ul. Przybyszewskiego 49 w Poznaniu.
W 2010 r. uzyskała stopień doktora nauk medycznych, w 2015 r. - doktora habilitowanego, a w 2019 r. - w wieku 35 lat - tytuł profesora nauk medycznych.
W 2016 r. została specjalistą chorób wewnętrznych, a od 2018 r. jest również specjalistą w zakresie endokrynologii. Od kwietnia 2018 r. kieruje pododdziałem D2 Oddziału Klinicznego Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Ponadto od 2013 r. pracuje w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej, świadcząc usługi w zakresie ambulatoryjnych porad z zakresu endokrynologii i chorób wewnętrznych.
Członek European Society of Endocrinology oraz Komisji Nauk Medycznych O/PAN w Poznaniu.
Laureatka 3. miejsca w konkursie Supertalenty w Medycynie 2020.
Źródło: Puls Medycyny