Prof. dr hab. n. med. Alicja Chybicka
aktualizacja: 27-01-2021, 14:28
Prof. dr hab. n. med. Alicja Chybicka jest specjalistą onkologii i hematologii dziecięcej, immunologii klinicznej, transplantologii klinicznej oraz medycyny paliatywnej. Od 21 lat kieruje Kliniką Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

W 1975 r. ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W 1979 r. uzyskała specjalizację I stopnia, a w 1982 r. – II stopnia z pediatrii. Zdobyła także specjalizację z hematologii i onkologii dziecięcej (2002), opieki paliatywnej (2004), transplantologii klinicznej (2004) i immunologii klinicznej (2004). W 1979 r. uzyskała stopień doktora nauk medycznych, a w 1994 r. – doktora habilitowanego. W 1999 r. otrzymała tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 2003 r. – profesora zwyczajnego.
Od 1975 r. jest związana jako lekarz i wykładowca z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. Pracowała w Klinice Pediatrii Ogólnej oraz Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej (dawniej Klinika Hematologii i Chorób Rozrostowych Dzieci). Od 2000 r. jest kierownikiem Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu. Dzięki jej pomocy we wrześniu 2015 roku zostało otwarte najnowocześniejsze centrum leczenia dzieci chorych na raka - zwane potocznie Kliniką "Przylądek Nadziei" we Wrocławiu.
Była prezesem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, członkinią Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej. Zasiada w radach Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej we Wrocławiu oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Jest członkinią rad kilku fundacji pomagających chorym dzieciom.
W wyborach w 2011 roku została Senatorem RP, a w wyborach parlamentarnych w 2015 rok została Posłem na Sejm RP, od listopada 2019 roku ponownie jest Senatorem RP (wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia).
Osiągnięcia w 2020 r.
W 2020 r. praca prof. Alicji Chybickiej w Senacie skupiała się na zwalczaniu skutków i przeciwdziałaniu epidemii COVID-19. Ponadto toczyły się prace nad Funduszem Medycznym, w których prof. Chybicka brała udział.
W kwietniu 2020 roku powstał w Sejmie i Senacie Parlamentarny Zespół ds. Transplantologii, którego prof. Alicja Chybicka została przewodniczącą.
Od 2002 roku prof. Alicja Chybicka walczyła o powstanie na terenie Dolnego Śląska Domu Opieki Wyręczającej (Fundacja "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci") dla chorych dzieci. W 2020 r. ruszyła budowa ośrodka, a prof. Chybicka jest “matką chrzestną” projektu.
W grudniu 2020 r. ruszył projekt #DrużynyDobrejNadziei, skupiający parlamentarzystów (posłów, senatorów i posłów do Parlamentu Europejskiego), lekarzy, jak również osoby z chorobą nowotworową. Grupa powstała jako ciało doradcze Komisji Specjalnej ds. Walki z Rakiem w Parlamencie Europejskim. Jej celem jest walka o diagnozowanie i leczenie pacjentów onkologicznych na europejskim poziomie we wszystkich krajach UE. Grupa powstała również po to, by zwrócić uwagę, że pomimo pandemii liczba zachorowań i zgonów z powodu na raka nie spada, a pacjenci zostali pozostawieni sami sobie, z utrudnionym przez COVID-19 dostępem do lekarzy.
Prof. Alicja Chybicka znalazła się na Liście Stu 2019 najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie, na której zajęła 6. miejsce.
Źródło: Puls Medycyny