Prof. Banach: wiedzę o hipercholesterolemii trzeba szerzyć wśród pacjentów, ale i lekarzy
W Polsce powstanie sieć certyfikowanych oddziałów, gdzie pacjenci z zaburzeniami lipidowymi będą skutecznie diagnozowani i leczeni – zapowiada prof. Maciej Banach, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego.
Zaburzenia lipidowe to najczęściej występujący czynnik ryzyka chorób układu krążenia w Polsce i na świecie. W naszym kraju to problem dotyczący ok. 21 mln osób: ponad 60 proc. populacji dorosłej, a w wieku powyżej 65. r.ż. nawet 70 proc. osób. Skalę problemu zwiększa niska świadomość występowania tego czynnika ryzyka, a tylko dwie osoby na dziesięć wiedzą, jakie mają stężenie cholesterolu.
– Dlatego edukacja na ten temat, a także poprawa wykrywania oraz leczenia zaburzeń lipidowych to największe wyzwania, jakie stoją przed nami w 2023 roku – powiedział w wywiadzie dla “Pulsu Medycyny” prof. dr hab. n. med. Maciej Banach, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego (PTL).
W tym roku PTL chce uruchomić kanał telewizyjny, w którym raz w tygodniu, przez ok. 45-60 minut, będzie propagowana wiedza na temat hipercholesterolemii. Kontynuowany będzie także program Oficjalnej Certyfikacji Lipidologów PTL, kierowany do lekarzy, którzy chcą znać się na diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń lipidowych. W 2014 r., po pierwszej edycji kursu, egzamin zdało 60 medyków. Dziś jest już ich blisko 400, a w tym roku grono to z pewnością się jeszcze poszerzy. Co więcej, certyfikaty będą mogły zdobywać także oddziały, gdzie są leczeni pacjenci z hipercholesterolemią.
Więcej w programie wideo. Zapraszamy do oglądania.
ZOBACZ TAKŻE: Prof. Banach: więcej pacjentów z hipercholesterolemią korzysta z programu lekowego
Źródło: Puls Medycyny