Prof. Adam Witkowski prezesem elektem PTK
Podczas pierwszego dnia obrad XXI Międzynarodowego kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego delegaci wybrali nowego prezesa elekta. Za dwa lata na czele towarzystwa stanie prof. Adam Witkowski, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii w Instytucie Kardiologii im. Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Aninie.
Kandydaturę profesora Witkowskiego zgłosił Zarząd Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego pod przewodnictwem prof. Jacka Legutko.
Prof. Adam Witkowski przed wyborami zapowiadał pracę nad rozwojem kompleksowej kardiologii. Jego zdaniem jest to ważne i ostatnio intensywnie dyskutowane zagadnienie, w którym skupia się współpraca kardiologów-klinicystów, kardiologów zajmujących się diagnostyką obrazową, wadami serca, niewydolnością serca, intensywną terapią kardiologiczną, kardiologią interwencyjną, zaburzeniami rytmu i przewodnictwa oraz kardiochirurgów i pielęgniarek.
W jego programie na kolejne lata działania w PTK znalazły się m.in. następujące cele:
1. Zabieganie o godne warunki pracy i realizację celów zawodowych i naukowych kardiologów.
3. Ścisła i stała współpraca PTK z organami administracji państwowej: centralnej (Ministerstwo Zdrowia, NFZ) oraz lokalnej (wojewodowie), a także z Sejmem, Senatem oraz z samorządami. PTK powinno być mocnym i wiarygodnym partnerem dla przedstawicieli władzy ustawodawczej i wykonawczej, której głos i propozycje liczą się w dyskusji nad organizacją systemu ochrony zdrowia w Polsce. Każda dyskusja o zmianie systemu ochrony zdrowia w Polsce, w szczególności dotycząca kardiologii, czy szerzej pojętej medycyny sercowo-naczyniowej, powinna toczyć się z udziałem Towarzystwa;
4. Promocja osiągnięć członków Towarzystwa i dostrzegalny przekaz wizerunku PTK jako silnej i prężnej organizacji służącej zawodom medycznym i naukowcom, tak by skuteczne wzmacniać zdrowie i dobrobyt polskiego społeczeństwa;
5. Powołanie Komisji ds. Studiów i Analiz Strategicznych, której zadaniem będzie odpowiedź na zasadnicze pytanie: gdzie PTK i jego członkowie, będą za 10 lat.
6. Nowoczesna edukacja; kontynuacja intensywnego rozwoju Platformy Edukacyjnej PTK.
7. Współtworzenie i wdrażanie aktualnych wytycznych w kardiologii
8. Współpraca z Europejskim Towarzystwem Kardiologicznym (ESC) i jego agendami oraz grupami roboczymi i asocjacjami.

Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MAR/IKA