Prof. Adam Torbicki: zauważono badania polskich kardiologów
Rok 2022 był „szalony”, bardzo dużo się w nim działo. – Z jednej strony, mieliśmy w lutym entuzjastyczny powrót do normalnych, bezpośrednich kontaktów międzyludzkich po zmianie wariantu koronawirusa z Delty na Omikron, a z drugiej, w tym samym miesiącu doszło do tragedii – rosyjskiej agresji na Ukrainę – podsumowuje prof. Adam Torbicki, który zajął 5. miejsce w plebiscycie Lista Stu 2022 najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie.

Prof. dr hab. n. med. Adam Torbicki jest specjalistą chorób wewnętrznych, kardiologii i angiologii, konsultantem Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii CMKP w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock, członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności. Zajął 5. miejsce w plebiscycie Lista Stu 2022 najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie.
Najpierw pomoc sąsiadom w potrzebie
Z dużym uznaniem przyjął decyzję Ministerstwa Zdrowia, aby przybyszom do Polski zagwarantować te same prawa w dostępie do świadczeń, w tym zaawansowanych programów lekowych NFZ, co obywatelom polskim.
– W połączeniu z bardzo sprawną współpracą prof. Ewy Lewickiej i dr Ewy Mroczek z Sekcji Krążenia Płucnego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego z Ukraińskim Stowarzyszeniem Pacjentów pozwoliło to na natychmiastowe przejęcie leczenia migrujących w związku z wybuchem wojny ukraińskich pacjentów przez nasze ośrodki eksperckie – podkreśla kardiolog.
W Ukrainie nie ma programu przezskórnych plastyk tętnic płucnych. Dzięki zespołowi prof. Torbickiego pacjenci z Ukrainy mogli z tej metody skorzystać w Polsce.
– Prof. Marcin Kurzyna z zespołem przeprowadził 20 takich zabiegów z ogromną korzyścią dla tych pacjentów. Tylko w naszej klinice w Otwocku diagnozowano i leczono w programach lekowych także ok. 15 pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym, którzy znaleźli się w Polsce w następstwie rosyjskiej agresji – wymienia profesor.
Oprócz kontaktów z Ukraińskim Stowarzyszeniem Pacjentów z Nadciśnieniem Płucnym, koordynowanych przez Oksanę Aleksandrową, które umożliwiły przekazywanie do Ukrainy najbardziej potrzebnych tam leków pomocna okazała się współpraca z prof. Yurijem Sirenką. Utworzyliśmy w Kijowie jedyny w Ukrainie referencyjny ośrodek dla pacjentów z nadciśnieniem płucnym, który sprawdził się także jako partner dla organizowanej w Polsce pomocy dla nich w czasie wojny.
– Dostaliśmy za tę współpracę wraz z Yurijem prestiżową nagrodę Pulmonary Vascular Research Institute (PVRI) – zaznacza prof. Torbicki.
Cenne wnioski z obserwacji klinicznych
– W ostatnich latach kilkoma artykułami naszego zespołu zwróciliśmy uwagę na inne niż niewydolność prawej komory przyczyny zagrożenia życia w nadciśnieniu płucnym. Najciekawszą obserwacją był związek poszerzenia tętnicy płucnej z ryzykiem nagłego zgonu. To ryzyko zwiększa się wielokrotnie, zwłaszcza jeśli wymiar tętnicy płucnej oceniany w tomografii komputerowej przekracza 50 mm.
Zagrożenie może wynikać z ucisku tętnicy płucnej na pień lewej tętnicy wieńcowej, prowadząc do niedokrwienia lewej komory i komorowych zaburzeń rytmu. Temu można zapobiec wprowadzając stent do tętnicy wieńcowej. Nie eliminuje to jednak innej potencjalnej przyczyny katastrofy związanej z tętniakiem tętnicy płucnej – jej rozwarstwienia lub pęknięcia.
– Patomechanizm i następstwa rozwarstwienia są wówczas analogiczne, jak w aorcie wstępującej. Obserwowaliśmy zarówno przebicia się rozwarstwienia do osierdzia z jego tamponadą, jak i rozwarstwienia przewlekłe, dające szansę na interwencję kardiochirurgiczną. Jest ona jednak bardzo trudna. Nagłe przywrócenie normalnej szerokości tętnicy płucnej oznacza bowiem wzrost impedancji wejścia do łożyska płucnego z która prawa komora może sobie nie poradzić. Niełatwo jest także podjąć decyzję o przeprowadzeniu „profilaktycznego” przeszczepu płuc u pacjenta z tętniakiem tętnicy płucnej, ale często będącego w II, a czasem w I klasie czynnościowej NYHA, czyli praktycznie bezobjawowego – przedstawia złożoność zagadnienia profesor.
Przez kilka lat sygnały dotyczące wspomnianych zagrożeń pozostawały właściwie niezauważone. „I oto w najnowszych wytycznych ESC (Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego), opublikowanych w sierpniu 2022 r., pojawił się cały paragraf dotyczący mechanicznych powikłań nadciśnienia płucnego z odniesieniem między innymi do naszych artykułów. Ostatni z nich, autorstwa dr. Michała Florczyka, ma tytuł „Ostre i przewlekłe rozwarstwienie tętnicy płucnej. Nowe wyzwanie w nadciśnieniu płucnym”.
– Wytyczne ESC zwykle opierają się na dużych, randomizowanych, wieloośrodkowych badaniach. Natomiast cytowana praca opisuje jedynie cztery przypadki kliniczne. Wskazuje jednak na problem, który wymaga rozwiązania i w dużej mierze dzięki naszemu zespołowi został dostrzeżony – podkreśla prof. Torbicki.
ZOBACZ TAKŻE: LISTA STU 2022: znamy wyniki plebiscytu!
Źródło: Puls Medycyny