Problemy z dostępnością paracetamolu i ibuprofenu. Krajowi producenci leków uspokajają
Krajowi producenci mają leki i materiały do produkcji leków zawierających paracetamol i ibuprofen, które przy standardowym zużyciu powinny starczyć na pół roku. To odpowiedź branży na temat niepokojących sygnałów o ograniczonej dostępności w kraju takich produktów.

- 16 stycznia 2023r. GIF zorganizował spotkanie z reprezentacją branży wytwórców dotyczące dostępności antybiotyków oraz leków zawierających paracetamol i ibuprofen.
- W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, URPL, Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, Izby Gospodarczej FARMACJA POLSKA, Polskiej Izby Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych POLFARMED, Polskiego Związku Producentów Leków bez Recepty PASMI oraz Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowych Producentów Leków.
- Uczestnicy spotkania ocenili dostępność antybiotyków i leków przeciwbólowych zawierających ibuprofen i paracetamol jako determinującą wzmożoną czujność, ale nie krytyczną.
GIF zaapelował do przedsiębiorców o regularne przesyłanie i bieżącą modyfikację planów dostaw. Jak wskazał podniesie to efektywność przygotowywanych analiz i wpłynie na przeciwdziałanie ewentualnym niedoborom leków.
W odpowiedzi na dynamiczną sytuację na rynku i potrzebę sprawnej komunikacji z interesariuszami branży farmaceutycznej GIF uruchomił specjalny adres mailowy, na który przedsiębiorcy mogą wysyłać informacje dotyczące dostępności produktów leczniczych.
Dostępność do leków wymaga monitorowania
Uczestnicy spotkania ocenili dostępność antybiotyków i leków przeciwbólowych zawierających ibuprofen i paracetamol jako determinującą wzmożoną czujność, ale nie krytyczną. Dla antybiotyków, co do których występują problemy z dostępnością, istnieją dostępne zamienniki.
ZOBACZ TAKŻE: RPO interweniuje ws. brakujących w aptekach leków, m.in. antybiotyków
W odniesieniu do paracetamolu i ibuprofenu na tę chwilę nie ma niepokojących sygnałów co do bieżącej produkcji i możliwości zaspokojenia potrzeb rynku – wytwórcy deklarują też zwiększenie produkcji.
– Krajowi producenci mają leki i materiały do ich produkcji, które przy standardowym zużyciu powinny starczyć na pół roku. Branża pozostaje w stałym kontakcie z GIF i stara się odpowiadać na potrzeby rynku tak szybko, jak to możliwe - przekazuje Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF). Dodaje, że branży zależy, aby dane GIF były jak najbardziej aktualne, bo na ich podstawie przygotowuje i przekazuje on lekarzom informacje o brakujących lekach. - Nie chcielibyśmy, aby znalazły się tam produkty, które są dostępne. Dlatego producenci zadeklarowali chęć ich weryfikacji - komentuje.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prof. Filipiak: informacje o dostępności leków powinny być aktualizowane stale, online, a nie co 2 tygodnie
Źródło: Puls Medycyny