Prezes PiS o kobietach i dzietności. Cytuje "najlepszego specjalistę od alkoholizmu w Polsce"
Wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z sobotniego (5 listopada) spotkania z mieszkańcami Ełku zelektryzowała opinię publiczną. Szef PiS, odnosząc się do niskiej dzietności Polaków, stwierdził, że przyczyną może być m.in. zbyt częste spożywanie alkoholu przez młode kobiety. Swoją tezę rozwinął w niedzielę podczas wystąpienia w Olsztynie.

- To już kolejna wypowiedź szefa Prawa i Sprawiedliwości w ciągu ostatnich miesięcy, która wzbudza liczne kontrowersje. Tym razem dotyczyła kobiet i prawdopodobnych przyczyn ich niechęci do powiększania rodziny.
- W ocenie szefa Prawa i Sprawiedliwości przyczyną może być m.in. zbyt częste spożywanie alkoholu przez młode kobiety.
- Zdaniem Kaczyńskiego mężczyzna, żeby popaść w alkoholizm, przeciętnie musi pić nadmiernie przez 20 lat, a kobieta tylko dwa.
- Prezes PiS przyznał, że w latach 80., w podziemiu, pracował z "najlepszym specjalistą od alkoholizmu w Polsce". - Ten (...) mówił, że udało mu się wyleczyć z alkoholizmu 1/3 mężczyzn i żadnej kobiety - zacytował.
- Z danych PARPA wynika, że Polacy wypijają średnio 5 litrów czystego alkoholu w skali roku. Kobiety wypijają w ciągu roku niemal czterokrotnie mniej czystego alkoholu niż mężczyźni.
Podczas sobotniego spotkania z mieszkańcami Ełku prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński był pytany m.in. o to, jakie dalsze kroki podejmie rząd w obszarze wsparcia dla rodzin. Odpowiedź szefa partii rządzącej okazała się dość zaskakująca i wzbudziła spore kontrowersje.
Kaczyński o spożywaniu alkoholu przez Polki
– Oczywiście chcemy podtrzymać to, co jest ale też podjąć dalsze działania – powiedział Jarosław Kaczyński i jednocześnie zaznaczył, że będzie to zależało od sytuacji gospodarczej. – Ale (podtrzymujemy - red.) kierunek, żeby rodziny były coraz bardziej wspierane, a w szczególności, żeby rodzicielstwo było wspierane, bo to jest wielka potrzeba dzisiejszej Polski. W Polsce rodzi się dużo za mało dzieci – podkreślił Kaczyński. – To nie jest tylko kwestia materialna, to jest też kwestia pewnego nastawienia ludzi, a w szczególności pań. I tu trzeba powiedzieć też otwarcie trochę rzeczy gorzkich. Jeśli się utrzyma taki stan, że do 25 roku życia dziewczęta, młode kobiety piją tyle samo, co ich rówieśnicy, to z tego dzieci nie będzie – stwierdził prezes PiS i przedstawił teorię choroby alkoholowej w kontekście różnicy płci.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Kaczyński o zmianach na SOR-ach. Kraska zdradza szczegóły
– Mężczyzna, żeby popaść w alkoholizm, to musi pić nadmiernie przez 20 lat. Przeciętnie, bo jeden krócej, a drugi dłużej – to zależy od cech osobniczych. A kobieta tylko dwa – mówił prezes PiS na spotkaniu w Ełku.
– Radzę z tym uważać, także młodym kobietom. Ale to też na pewno nie służy temu, żeby decydować się na macierzyństwo – ostrzegał Kaczyński i dodał, że sam nie jest zwolennikiem zbyt wczesnego macierzyństwa, „bo kobieta też musi dojrzeć do tego, żeby być dobrą matką”.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Kaczyński jeździ po Polsce i atakuje lekarzy. "Otwieranie frontów walki zamiast pól współpracy"
– Ale jeśli do 25 roku życia sobie “daje w szyję”, to nie jest to dobry prognostyk w tych sprawach. Trzeba z pewnymi zjawiskami walczyć. Jestem szczerym zwolennikiem równouprawnienia kobiet, natomiast jestem przeciwnikiem tego, żeby kobiety udawały mężczyzn, a mężczyźni kobiety, bo to jest zupełnie co innego – zakończył swoją wypowiedź prezes PiS.
Przyznał ponadto, że w latach 80., jeszcze w podziemiu, pracował z "najlepszym specjalistą od alkoholizmu w Polsce". - Ten opisując swoje doświadczenia z pracy jako ordynator na oddziale dla alkoholików mówił, że udało mu się wyleczyć z alkoholizmu "1/3 mężczyzn i żadnej kobiety".
Prezes PiS w Olsztynie: młode kobiety ścigają się w piciu alkoholu z mężczyznami
– Wczoraj powiedziałem o tym, że młode kobiety ścigają się z mężczyznami, jeżeli chodzi o spożywanie alkoholu, to jest obiektywnie szkodliwe. I uczciwy polityk, jeżeli taką rzecz wie, a ja to wiem z dobrego źródła, musi o tym mówić, bo to jest, powtarzam, szkodliwe - powiedział w niedzielę (6 listopada) w Olsztynie prezes PiS Jarosław Kaczyński.
– Nic się na to nie poradzi, że pewne czynniki biologiczne powodują, że panie są na alkohol znacznie mniej odporne niż mężczyźni. To nie znaczy, że ja zachęcam mężczyzn, żeby nadmiernie pili - dodał prezes PiS.
Mówił, że pierwsze lata dorosłego życia też są niesłychanie ważne i trzeba zważać na sprawę spożycia alkoholu. - I z czegoś, co wynikało ze zwykłej uczciwości, tak trzeba mówić, polityk ma obowiązek takie rzeczy mówić, robi się kampanię (polityczną) i zawsze trzeba mieć na to jakąś odpowiedź - powiedział Kaczyński.
Co wiemy o spożywaniu alkoholu w Polsce?
Jak wynika z raportu opublikowanego na stronie Państwowej Agencji Rozwiązywani Problemów Alkoholowych (Wzory konsumpcji alkoholu w Polsce, Raport z badań kwestionariuszowych 2020 r.), Polacy wypijają średnio 5 litrów czystego alkoholu w skali roku. Kobiety wypijają w ciągu roku niemal czterokrotnie mniej czystego alkoholu niż mężczyźni. Średnia dla kobiet to 2,2 litra, a dla mężczyzn – 8,1 litra.
Najmłodsi respondenci wypijają nieco mniej alkoholu niż starsi dorośli (50–64 lata), ale różnice są bardzo małe. Najmłodsi konsumenci wypijają średnio nieco ponad 4,5 litra czystego alkoholu w roku, najstarsi – niemal 5 litrów, pozostali niemal po ok. 6 litrów.
Mężczyźni piją niemal trzykrotnie częściej niż kobiety (średnia 106 dni versus 39 dni), przy czym różnica ta jest głównie związana z częstszym piciem przez mężczyzn piwa (średnio 98 dni w roku dla mężczyzn i 22 dni w roku dla kobiet). Kobiety piją istotnie częściej wino niż mężczyźni, a mężczyźni piją istotnie częściej napoje spirytusowe (różnice te są jednak niewielkie).
Kobiety i mężczyźni istotnie różnią się pod względem rocznego spożycia czystego alkoholu. Ponad połowa kobiet spożywających alkohol wypija do 1,2 litra czystego alkoholu rocznie, podczas gdy w grupie mężczyzn taką ilość alkoholu wypija 16%. Jedna na trzy kobiety wypija od 1,2 do 6 litrów czystego alkoholu rocznie, podczas gdy w grupie mężczyzn jest to 40%. Znakomita mniejszość kobiet wypija od 6 do 12 litrów (7%) i powyżej 12 litrów (niespełna 2%). Około 20% spożywających alkohol mężczyzn wypija rocznie od 6 do 12 litrów czystego alkoholu i kolejne 20% – powyżej 12 litrów.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Kaczyński zapowiada program zmian w ochronie zdrowia
Źródło: Puls Medycyny