Prehabilitacja do radioterapii - na czym polega?
Jak przygotować się do radioterapii, aby zmniejszyć ryzyko powikłań i poprawić tolerancję leczenia? Na to pytanie odpowiedziała dr n. med. Dorota Kiprian podczas konferencji prasowej pt. “Bez bólu”.

11 maja Fundacja „Po Oparzeniu” i Fundacja Onkologiczna „Nadzieja” zorganizowały konferencję prasową pt. „Bez Bólu”, podczas której mówiono m.in. o przygotowaniu do radioterapii.
– Około 90 proc. pacjentów onkologicznych w trakcie choroby nowotworowej przejdzie napromienianie, albo z zamiarem radykalnym, albo w leczeniu przewlekłym - powiedziała dr n. med. Dorota Kiprian, onkolog, radioterapeuta z Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego Warszawie.
Zwróciła uwagę, że radioterapia, jak każde leczenie, może powodować skutki uboczne, jednak do napromieniania można się przygotować, aby zmniejszyć ryzyko powikłań i poprawić tolerancję leczenia.
Prehabilitacja do radioterapii obejmuje pomoc m.in. psychoonkologa i fizjoterapeuty
– W Narodowym instytucie Onkologii w Warszawie rozpoczęliśmy prehabilitację do radioterapii - wyjaśniła dr Dorota Kiprian, dodając, że przygotowanie do napromienia w dużym stopniu zależy od tego, jaki rejon ciała ma obejmować.
Pierwszym etapem jest rozmowa z pacjentem, podczas której jest informowany, na czym polega cały proces radioterapii.
– W Zakładzie Radioterapii NIO-PIB znajduje się pokój przygotowań, gdzie wyszkoleni technicy opowiadają choremu o całym procesie radioterapii, co wiąże się z takim leczeniem - precyzuje.
Pacjent może także skorzystać z pomocy psychoonkologa, zespołu żywienia klinicznego. – Odpowiednio odżywiony pacjent lepiej przechodzi każdy rodzaj leczenia onkologicznego, również radioterapię - zaznacza dr Dorota Kiprian.
Pacjent w ramach przygotowań do radioterapii spotyka się także z fizjoterapeutą. – Aktywność fizyczna jest bardzo ważna. U pacjenta w dobrej kondycji fizycznej dochodzi w mniejszym stopniu do zwłóknienia tkanki podskórnej - dodaje.
– Uświadomienie sobie, na czym polega cały proces leczenia, że nie jest on straszny, powoduje, że pacjent jest spokojniejszy. Jego napromienianie jest szybsze i szybciej kończy leczenie w danym dniu - powiedziała dr Dorota Kiprian.
Zaznaczyła, że prehabilitacja do radioterapii powinna być standardem w każdym ośrodku onkologicznym.
Radioterapia a skóra - jak zmniejszyć odczyn popromienny
Narządem, który zawsze znajduje się w obszarze napromienia, jest skóra.
– Praktycznie zawsze istnieje odczyn popromienny na skórze. Jest on bardziej lub mniej nasilony, co zależy m.in. od dawki napromieniania - wyjaśniła ekspertka.
Jednak skórę można przygotować do radioterapii i jest to tzw. kondycjonowanie skóry, co również odbywa się w ww. pokoju przygotowań, gdzie technicy mówią, co można stosować przed rozpoczęciem radioterapii.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prof. Składowski: potrzebny jest plan rozwoju radioterapii śródoperacyjnej
Źródło: Puls Medycyny