Pracodawcy RP: W służbie zdrowia potrzeba porozumienia ponad podziałami
Podpisywanie porozumień z poszczególnymi grupami zawodowymi i przerzucanie kosztów związanych z ich realizacją na podmioty lecznicze jedynie pogorszy i tak kryzysową sytuację w służbie zdrowia – apelują do Ministerstwa Zdrowia Pracodawcy RP.
Pracodawcy RP twierdzą, że zamiast dogadywać się z poszczególnymi protestującymi grupami szpitalnego personelu, MZ powinno zawrzeć porozumienie ponad podziałami, obejmujące cały sektor ochrony zdrowia – jedynie takie rozwiąże kwestie płacowe całościowo i nie skonfliktuje jeszcze bardziej już i tak podzielonego środowiska.

Organizacja bardzo krytycznie odnosi się do porozumienia podpisanego 9 lipca między resortem, NFZ, NIPiP i OZZPiP. Pracodawcy RP wskazują, że wywołało ono dodatkowe napięcia na linii pielęgniarki i pozostali pracownicy, wykluczyło z rozmów Radę Dialogu Społecznego oraz niekorzystnie wypłynęło na sytuację szpitali, które będą musiały wygospodarować ok. 300 zł na każdy pielęgniarski etat. Warto również pamiętać, że w tym samym czasie trwały prace nad ustawą o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia i to ten dokument powinien regulować kwestie płacowe także w odniesieniu do pielęgniarek i położnych.
„Wzrost wynagrodzeń jednej grupy powoduje presję płacową na całym rynku. Można oczekiwać go także w sektorze prywatnym, dla którego stanie się dodatkowym kosztem. W efekcie wzrosną koszty prywatnych świadczeń medycznych. Według danych GUS w sektorze prywatnym pracują aż 24 tys. pielęgniarek” – czytamy w stanowisku Pracodawców RP.
Przedstawiciele polskich pracodawców doceniają wagę problemu, jakim jest kryzys w pielęgniarstwie, jednak działania zmierzającego do jego rozwiązania muszą mieć, według nich, charakter systemowy, a ustalane powinny być ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Precyzyjnie powinny być także wskazane źródła finansowania ewentualnych podwyżek.
PRZECZYTAJ TAKŻE: RPO: Pielęgniarki zarabiają zbyt mało, często pracują na kilku etatach
Źródło: Pracodawcy RP
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG