Pracodawcy RP: potrzebne są specjalne rozwiązania w zakresie medycyny pracy
Ze względu na zagrożenie koronawirusem, pracownicy coraz częściej odmawiają poddania się badaniom, które stwarzają zagrożenie także dla personelu medycznego. Pracodawcy RP zaapelowali do minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej i ministra zdrowia o wprowadzenie ułatwień w zakresie medycyny pracy.
Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca nie może dopuścić do wykonywania obowiązków pracowników, którzy odmówili udziału w badaniach profilaktycznych.
W związku z tym Pracodawcy RP postulują okresowe zawieszenie orzekania lub przedłużenie ważności orzeczeń o zdolności do pracy, przy uwzględnieniu specyfiki badań wstępnych i okresowych. W obecnej sytuacji wprowadzenie takich ułatwień jest niezbędne, by zapewnić bezpieczeństwo i higienę pracy tak pracownikom, jak i pracodawcom oraz personelowi medycznemu.
„Docierają do nas sygnały o obawach pracodawców i pracowników, związanych z kontaktami z ośrodkami leczniczymi w kontekście innym niż zaspokojenie potrzeby zdrowotnej. Z drugiej strony szybko narasta problem w postaci niedostępności lekarzy orzeczników, głównie z dominujących w tej grupie specjalistów dojrzałych grup wiekowych, którzy zawieszają swoją działalność z obawy przed konsekwencjami ewentualnego zakażenia SARS-CoV-2. Jeśli więc pracownik odmawia wykonania badań profilaktycznych, zgodnie z kodeksem pracy pracodawca nie ma prawa dopuścić go do wykonywania obowiązków służbowych, co skutkuje ryzykiem utraty pracownika lub postępowaniem niezgodnym z przepisami, w sytuacji gdy dopuści takiego pracownika do pracy bez ważnego orzeczenia lekarskiego. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że ryzyko zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 zdrowego pracownika w trakcie badań medycyny pracy od innego pacjenta, przebywającego w tym samym czasie w placówce
medycznej, jest tak samo duże jak ryzyko zakażenia personelu medycznego” – czytamy w apelu podpisanym przez wiceprezydenta Pracodawców RP dra Andrzeja Mądralę.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: IKA