Pracodawcy chcą walczć ze stresem
14 mln dni na zwolnieniach lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych? Pracodawcy RP widząc problem w stresie wśród pracowników chcą aktywnie przeciwdziałać jego negatywnym skutkom. Wspólnie chcą wypracować katalogu dobrych praktyk dla przedsiębiorstw oraz zaleceń legislacyjnych dla Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Stres 'pożera' całe społeczeństwa, także pracowników przedsiębiorstw. Nad tymi ostatnimi z troska pochylają się Pracodawcy RP i chcą przeciwdziałać jego negatywnym skutkom. Jak podkreślają eksperci obecnie średnia roczna absencja pracowników to około 17 dni - niestety często zdarza się, że powodem patologii fikcyjnych zwolnień lekarskich jest własnie stres.

Zdaniem organizacji pracodawców i związków zawodowych, prewencja oraz ograniczanie stresu związanego z pracą powinny znaleźć właściwe miejsce w strategiach BHP wdrażanych na poziomie przedsiębiorstwa, w szczególności przy przeprowadzaniu oceny ryzyka zawodowego. Dlatego należy rozszerzyć definicję środowiska pracy o czynniki psychospołeczne.
Jakie zalecenie przewidziano w katalogu dobrych praktyk, przygotowanego przy współpracy z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy? Oto one:
definiowanie stresu, opracowanie katalogu czynników i działań niepożądanych,
działania prewencyjne ze strony pracodawcy,
opracowanie procedury składania skargi,
utworzenie komisji do rozpatrywania skarg pracowników,
kodeks etyczny,
odpowiedni dobór pracowników na poszczególne stanowiska, prowadzenie trafnej rekrutacji,
usprawnienie komunikacji,
jasne procedury, jednoznaczne cele,
pozytywne relacje w firmie, wsparcie społeczne,
uczestniczenie pracowników w podejmowaniu decyzji,
umożliwianie współzależności pomiędzy pracownikami,
różnorodność pracowników,
dbałość o autonomię pracowników,
indywidualne traktowanie pracowników.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MM