Pracodawca będzie mógł skontrolować trzeźwość pracownika? Znamy projekt ustawy
Do Sejmu trafił rządowy projekt zmian w ustawie Kodeks pracy. Zaproponowane przez Radę Ministrów przepisy dotyczą umożliwienia pracodawcy skontrolowania pracownika na obecność w organizmie alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu.

Pracodawca będzie mógł zlecić kontrolę trzeźwości, jeśli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia. I nie dotyczy to badań laboratoryjnych, a jedynie atestowanych alkomatów.
Kontrola trzeźwości w pracy: do czego będzie uprawniony pracodawca?
Zgodnie z nowymi zapisami zasady przeprowadzania kontroli oraz ich częstotliwość powinny być ustalone w układzie zbiorowym pracy, regulaminie lub obwieszczeniu. Pracodawca będzie też zobowiązany powiadomić pracowników o możliwości kontroli przynajmniej dwa tygodnie przed jej wdrażaniem.
Pracodawca nie dopuści pracownika do pracy, jeżeli kontrola trzeźwości wykaże obecność alkoholu w organizmie pracownika wskazującą na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości.
Na żądanie pracodawcy lub pracownika niedopuszczonego do pracy badanie stanu trzeźwości pracownika przeprowadzi uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego. Wtedy możliwe będzie również przeprowadzenie u pracownika badania laboratoryjnego, jeśli:
- nie będzie możliwości przeprowadzenia badania metodą niewymagającą badania laboratoryjnego;
- pracownik niedopuszczony do pracy odmówi poddania się badaniu metodą niewymagającą badania laboratoryjnego;
- pracownik niedopuszczony do pracy zażąda przeprowadzenia badania krwi lub moczu pomimo przeprowadzenia badania metodą niewymagającą badania laboratoryjnego;
- stan pracownika niedopuszczonego do pracy uniemożliwi przeprowadzenie badania metodą niewymagającą badania laboratoryjnego.
W obecnym stanie prawnym pracodawca może przetwarzać informację o obecności w organizmie pracownika alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, jedynie za zgodą wyrażoną z inicjatywy tego pracownika.
Rządowy projekt zmian w Kodeksie pracy został skierowany do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne Sejmu.
Zobacz pełną treść: Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Palenie tytoniu: eksperci chcą, by każdy pacjent był pytany o nałóg
Źródło: Puls Medycyny