PPOZ negatywnie o zmianach w leczeniu bólu
Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia ponownie negatywnie zaopiniowali projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu.
W maju 2018 r. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu. Miesiąc później lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia przedstawili ministrowi swoje negatywne stanowisko w tej sprawie. W styczniu 2020 r. projekt został ponownie przekazany do konsultacji społecznych. W związku z tym lekarze zrzeszeni w PPOZ wystosowali pismo do ministra, negatywnie oceniając zaproponowane w nim zmiany.

Zmiany w leczeniu bólu - trzy podstawowe uwagi PPOZ
Lekarze skupieni w PPOZ skierowali pismo do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, w którym zwrócili uwagę, że kierunek zmian wskazany w projekcie:
- rozbudowuje mocno już rozrośniętą biurokrację,
- nie wprowadza konkretnych regulacji postępowania w określonym rodzaju bólu,
- przesuwa leczenie bólu z ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i szpitali do podstawowej opieki zdrowotnej, przy jednoczesnym braku wskazania sposobu finansowania tej zmiany w POZ.
PPOZ: rozporządzenie nie zmienia standardu postępowania przeciwbólowego
Lekarze skupieni w PPOZ w swoim oświadczeniu powołali się na art.20a z ustawy o prawach pacjenta, który gwarantuje prawo do leczenia bólu każdemu choremu. Przy czym podstawowym miejscem prowadzenia terapii przeciwbólowej ma być podstawowa opieka zdrowotna. Postępowanie przeciwbólowe w AOS i w szpitalu ma być prowadzone dopiero w sytuacji nieskuteczności terapii przeciwbólowej prowadzonej w POZ.
"Standard postępowania przeciwbólowego jest znany każdemu lekarzowi POZ. Jest on też w praktyce stosowany i przestrzegany w placówkach medycznych. Projektowane rozporządzenie tego standardu ani nie opisuje, ani nie zmienia" - podkreślili lekarze z PPOZ i dodali, że jedyne co wprowadza projekt rozporządzenia, to obowiązek dokumentowania prowadzonej terapii nie w historii choroby pacjenta, lecz na Karcie Oceny Nasilenia Bólu.
"Stanowić to będzie dodatkowe biurokratyczne obciążenie pracy zespołu podstawowej opieki zdrowotnej, co przy istniejących brakach kadrowych opiniować należy wysoce negatywnie" - zaznaczyli.
Lekarze skupieni w PPOZ widzą potrzebę leczenia bólu, podkreślają, że jest to priorytet w ich codziennej pracy, jednak uważają, że proponowane rozwiązania i sposób ich wprowadzania są niedoprecyzowane.
"Absurdalna byłaby wszak sytuacja, w której Karta Oceny Nasilenia Bólu wypełniana byłyby w przypadku pacjenta skarżącego się na niewielki ból gardła w związku z przechodzonym przeziębieniem. Biorąc pod uwagę deficyty kadrowe w podstawowej opiece zdrowotnej postępowanie takie nie jest możliwe w codziennej praktyce lekarza" - czytamy w piśmie skierowanym do Ministra Zdrowia.
PPOZ: Oczekujemy ponownej analizy projektu
Lekarze i świadczeniodawcy skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia ponownie oczekują głębokiej analizy projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu i realnego podejścia do faktycznego problemu, gdyż tworzenie kolejnej biurokracji i kolejnych tabelek nie zmniejszy odczuwania bólu przez pacjenta.
Pismo PPOZ do MZ jest dostępne tutaj.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Dr Michał Sobstyl: Leczenie bólu przewlekłego największym wyzwaniem dla lekarzy
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MJM/PPOZ