PPOZ: Konieczna jest nowa ustawa o stwierdzaniu i rejestracji zgonów
Niezwłoczne uchwalenie tej ustawy oraz powołanie instytucji koronera jest konieczne ze względu na archaiczność obecnych regulacji i wątpliwości interpretacyjne z nimi związane. Wieloletnie zaniedbania nie tylko utrudniają lekarzom codzienną pracę, ale są przede wszystkim źródłem cierpienia dla rodzin osób zmarłych – podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Obecnie kwestie związane ze stwierdzaniem zgonu reguluje ustawa z 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz wydane na jej podstawie rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 3 sierpnia 1961 roku. Lekarze rodzinni wskazują jednak, że przepisy sprzed kilkudziesięciu lat są przestarzałe i nie przystają do współczesnych realiów, przysparzając rodzinom i specjalistom wielu problemów choćby natury formalnej np. z uzyskaniem karty zgonu.

„Niejasności powodują, że w wielu sytuacjach niezwykle trudno ustalić lekarza zobowiązanego do wystawienia karty zgonu. Gdy i takiego lekarza brak, zgon stwierdzić powinien lekarz-koroner powołany do tej czynności przez właściwego starostę. Mamy w Polsce powiaty, w których taką osobę-koronera powołano. Decyzje starostów o powołaniu koronera są jednak niestety jednostkowe. (…) Obecne przepisy umożliwiają wysłanie do nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania karetki pogotowia, w której zamiast lekarza świadczeń udziela ratownik medyczny. Jako, że ratownik medyczny nie posiada obecnie uprawnień do formalnego stwierdzenia zgonu, w przypadku śmierci pacjenta szybkie i bezproblemowe wystawienie karty zgonu staje się wielkim problemem – podkreśla Bożena Janicka.
PPOZ zwróciło się do Ministerstwa Zdrowia z rekomendacją jak najszybszego podjęcia prac legislacyjnych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: PPOZ: Częste zmiany prawne i brak pieniędzy zahamowały rozwój POZ
PPOZ: Polska nie będzie liderem zdrowia bez lekarzy
Źródło: PPOZ
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG