Poziom refundacji wyrobów dla diabetyków zbyt niski? MZ odpowiada
Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęła interpelacja w sprawie ograniczenia refundacji pasków do glukometru, liczby sensorów i wkłuć. Podkreślono w niej, że obecna sytuacja jest uciążliwa szczególnie dla rodziców dzieci chorujących na cukrzycę. „Taki system refundacji sprawia, że poza refundacją dodatkowy koszt obsługi glukometru wynosi miesięcznie 200-300 zł, co dla domowego budżetu rodziny jest spornym obciążeniem” - zaznaczają posłowie.

- Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęła interpelacja w sprawie ograniczenia refundacji pasków do glukometru, liczby sensorów i wkłuć.
- Parlamentarzyści wskazują w niej na problemy diabetyków związane z obniżeniem refundacji na niektóre wyroby medyczne.
- Zaznaczają, że liczba pasków zmniejszona do jednego opakowania jest niewystarczająca, ponieważ nie uwzględnia zdarzeń nieplanowanych, które często przydarzają się diabetykom. Sytuacja jest podobna w przypadku sensorów i wkłuć.
28 grudnia 2022 r. grupa posłów (Hanna Gill-Piątek, Joanna Mucha, Paulina Hennig-Kloska, Mirosław Suchoń, Paweł Zalewski, Michał Gramatyka) wystąpiła do ministra zdrowia z interpelacją w sprawie sprawie ograniczenia refundacji pasków do glukometru, liczby sensorów i wkłuć.
„Do mojego biura poselskiego zgłaszają się osoby zaniepokojone zmianami w obwieszczeniu ministra zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. W szczególności wskazują na obniżoną refundację na paski do glukometru, zmniejszoną liczbę refundowanych sensorów i wkłuć” – zaznaczyła posłanka Hanna Gill-Piątek.
Obecne limity refundacyjne nie uwzględniają zdarzeń nieplanowanych
W interpelacji podano, że obecna sytuacja jest uciążliwa szczególnie dla rodziców dzieci chorujących na cukrzycę. Podkreślono, że liczba pasków, zmniejszona do jednego opakowania jest często niewystarczająca, gdyż systemy ciągłego monitorowania glikemii bywają zawodne i wielu rodziców korzysta dodatkowo z glukometrów. Jak wskazują parlamentarzyści, zmniejszona została także liczba sensorów, co w przypadku zdarzeń nieplanowanych, jak na przykład wyrwanie, rodzi konieczność zakupienia ich bez refundacji. To samo dotyczy wkłuć do pomp, które podatne są na zaginanie.
„Taki system refundacji sprawia, że poza refundacją dodatkowy koszt obsługi glukometru wynosi miesięcznie 200-300 zł, co dla domowego budżetu rodziny jest spornym obciążeniem, szczególnie uwzględniając konieczność stosowania specjalnej diety cukrzyka” – zaznaczono.
W związku z powyższym parlamentarzyści zapytali o to, czy przy kształtowaniu zasad refundacji ministerstwo bierze pod uwagę przypadki opisane w interpelacji oraz w jaki sposób zostanie zapewnione wsparcie rodzinom, których członkiem jest diabetyk.
MZ nie przewiduje zmian w refundacji produktów dla diabetyków
Odpowiedzi na pytania posłów udzielił wiceminister Maciej Miłkowski. Wskazał, że rozporządzenie ministra zdrowia z 27 października 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie znacznie poszerzyło dostęp pacjentów do systemów monitorowania glikemii.
Wiceminister Miłkowski podkreślił, że znacznie rozszerzono grupę uprawnioną do otrzymania zlecenia na wydanie systemu flash (FGM). Dodatkowo, w przypadku pacjentów pediatrycznych udział w limicie został obniżony z 30% do 20%. Została podniesiona liczba refundowanych sensorów w okresie 6 miesięcy z 12 do 13 szt., tak, aby zabezpieczyć pełny rok monitoringu. Refundacją systemu ciągłego monitorowania glikemii (CGM-RT) zostali objęci pacjenci po ukończeniu 26. roku życia z cukrzycą typu 1 lub 3. Do każdego systemu została zabezpieczona ilość pasków zgodnie z rekomendacjami producentów.
„Należy podkreślić, że w przypadku monitorowania glikemii systemem FGM lub CGM-RT nie zachodzi potrzeba stosowania takiej samej liczby pasków do glukometru jak w przypadku kontroli glikemii tylko za pomocą glukometru” – wskazał wiceminister Miłkowski.
„W zakresie monitorowania glikemii Polska wyprzedziła kraje zachodnie”
W podsumowaniu zacytował wypowiedź prof. dr hab.n. med. Leszka Czupryniaka, pełnomocnika Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
„Jesteśmy w przededniu największej zmiany, ponieważ od stycznia wchodzi refundacja ciągłego monitorowania glikemii. W praktyce oznacza to, że wszyscy pacjenci z cukrzycą typu I –około 150 tys. osób – będą mieli znacznie ułatwiony dostęp do monitorowania glikemii. To jakościowo zmienia leczenie cukrzycy, ponieważ chory nie będzie musiał mierzyć cztery raz dziennie poziomu cukru. Będzie mieć cały czas wgląd w to, jaki ma poziom cukru. To pozwala na podejmowanie trafnych decyzji co do dawek insuliny i codziennego zachowania. Pacjenci, którzy używają tych systemów, mówią, że nie wyobrażają już sobie życia bez tego systemu. (…) Poziom refundacji u nas jest wyższy niż w innych krajach, ponieważ obejmuje też pacjentów z cukrzycą typu II. (…) w zakresie monitorowania glikemii Polska wyprzedziła kraje zachodnie, które muszą teraz doganiać Polskę.”
ZOBACZ TAKŻE: Rozwój cukrzycy typu 2 może mieć związek z obecnością pewnych bakterii w mikrobiomie [BADANIA]
Źródło: Puls Medycyny