Powstanie parlamentarny zespół ds. pracowników niemedycznych. Wiemy, czym się najpierw zajmie
Z inicjatywy Ogólnopolskiego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia (OMZZPPOZ) oraz posłanki Lewicy Marceliny Zawiszy powstanie parlamentarny zespół ds. pracowników niemedycznych - mówi w rozmowie z “Pulsem Medycyny” Krystian Krasowski, szef Związku.

Jak potwierdził w rozmowie z “Pulsem Medycyny” Krystian Krasowski, przewodniczący OMZZPPOZ, z inicjatywy środowiska oraz posłanki Marceliny Zawiszy powstanie w Sejmie parlamentarny zespół ds. pracowników niemedycznych.
W pierwszej kolejności zespół zajmie się kwestią realizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, ponieważ w ocenie środowiska to właśnie jest najpilniejszy problem.
Zespół może rozpocząć prace już za kilka tygodni
– Pomysł stworzenia zespołu parlamentarnego dedykowanego problemom pracowników niemedycznych i pomocniczych wyszedł bezpośrednio ode mnie i środowiska, ale nie miałby szans na realizację, gdyby nie wsparcie posłów, z którymi współpracujemy już od dłuższego czasu. Mam tu na myśli przede wszystkim posłankę Lewicy Marcelinę Zawiszę, z którą współpracowaliśmy także podczas dyskusji o zmianach prawnych dotyczących dodatków nocnych i świątecznych (posłowie Lewicy zaproponowali rozszerzenie grupy osób uprawnionych do dodatków za pracę w godzinach nocnych oraz w niedzielę i święta do wszystkich zatrudnionych w podmiotach leczniczych pracujących w systemie pracy zmianowej - red.). Wówczas przedstawiłem posłance Zawiszy pomysł stworzenia zespołu, a ona zdecydowała się nas wesprzeć w tym działaniu i podjąć się tego zadania. Bardzo cieszy mnie, że spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem posłów z kilku różnych środowisk politycznych. W prace zespołu zaangażują się również Dariusz Klimczak z PSL oraz posłowie z Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Napieralski i Monika Wielichowska. Decyzję o zwołaniu pierwszego posiedzenia podejmą posłowie, ale mam nadzieję, że to kwestia kilku tygodni - precyzuje Krystian Krasowski, przewodniczący Ogólnopolskiego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia.
Powstanie zespołu to dla Związku oraz środowiska ważny krok. Jak dodaje Krystian Krasowski, wreszcie powstanie platforma umożliwiająca całościową, merytoryczną dyskusję o postulatach pracowników niemedycznych w szerokim gronie polityków, ekspertów oraz decydentów.
– Mam nadzieję, że wzmocni to też głos środowiska w negocjacjach z Ministerstwem Zdrowia. Chcemy dyskutować o konkretach, przedstawiać resortowi zdrowia precyzyjne informacje o sytuacji pracowników niemedycznych zatrudnionych w polskich szpitalach - mówi.
Nieprawidłowości przy wypłacie podwyżek: główna bolączka pracowników niemedycznych
– W pierwszej kolejności zespół zajmie się kwestią realizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, ponieważ w ocenie środowiska to jest właśnie najpilniejszy problem. Do Związku spływa wiele sygnałów świadczących o licznych nieprawidłowościach przy wypłacaniu podwyżek. Stoimy na stanowisku – które wsparła swoimi zaleceniami Państwowa Inspekcja Pracy – że pracodawcy powinni szeregować pracowników jako personel działalności podstawowej i stosownie do tego wypłacać im wynagrodzenia. Jeśli pracodawca tego nie robi, łamie przepisy - zaznacza Krystian Krasowski.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Personel pomocniczy mówi w Sejmie o patologiach. "Salowa wielofunkcyjna" i sprząta, i karmi pacjentów
W jego ocenie zasadne byłoby stworzenie katalogu kompetencji pracownika działalności podstawowej, co ułatwiłoby szeregowanie personelu. W ramach Związku zrzeszony jest obecnie personel z 64 placówek. - 11 na wniosek Związku skontrolowała PIP - mówi Krasowski.
– Liczymy, że nad analizą problemu wreszcie pochyli się również Ministerstwo Zdrowia. Dobrą okazją do dyskusji nad tym zagadnieniem byłoby także posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, o które postulujemy - podsumowuje.
Źródło: Puls Medycyny