Powołano Związek Pracodawców Szpitali Dolnośląskich
16 placówek medycznych należących do samorządu województwa dolnośląskiego tworzy Związek Pracodawców Szpitali Dolnośląskich. Nowo powołany organ ma m.in. reprezentować interesy szpitali w kontaktach z administracją rządową, samorządami czy z NFZ.

Związek ma siedzibę w Legnicy. Powołano czteroosobowy zarząd i radę.
Wicemarszałek woj. dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski podkreślił, że założenie Związku Pracodawców Szpitali Dolnośląskich ma pozytywnie wpłynąć na zacieśnianie współpracy między podmiotami medycznymi i na ich integrację.
Aby mieć wpływ na kształtowanie ustawodawstwa
- Jest to szczególnie ważne w obecnych czasach, gdy system ochrony zdrowia mierzy się z wieloma wyzwaniami. Związek powstał również po to, aby jego członkowie wspólnie artykułowali swoje potrzeby i oczekiwania oraz podejmować dyskusje w kluczowych dla nich kwestiach. Formuła związku jest otwarta, więc spodziewamy się, że w najbliższym czasie liczba szpitali, które przystąpiły do współpracy, się zwiększy - powiedział Krzyżanowski.
Założyciele związku mają nadzieję, że organizacja będzie miała wpływ na kształtowanie ustawodawstwa dotyczącego funkcjonowania szpitali. Związek ma też prowadzić działania na rzecz podniesienia jakości świadczeń zdrowotnych, doskonalenia kadr oraz rozwoju rynku pracy.
"Będzie brał udział w negocjacjach w celu rozwiązywania sporów zbiorowych oraz w celu zawierania porozumień. Związek będzie zajmować się również prowadzeniem doradztwa organizacyjnego, prawnego, ekonomicznego i technicznego" - podano w komunikacie.
“Chcieliśmy, aby nasz głos był słyszany”
Prezes Zarządu Związku Pracodawców Szpitali Dolnośląskich i dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy Anna Płotnicka-Mieloch podkreśliła, że nowo powołana organizacja jest reprezentatywna w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego.
- Ma prawo opiniowania założeń i projektów aktów prawnych w zakresie praw i interesów związków pracodawców. Chcieliśmy, aby nasz głos był słyszany, jako reprezentanci największego budżetu w zakresie ochrony zdrowia na Dolnym Śląsku będziemy mogli uczestniczyć w negocjacjach z płatnikiem publicznym oraz w rozmowach o przyszłości zdrowia z przedstawicielami ministerstwa - powiedziała Płotnicka-Mieloch.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wzrost cen energii w placówkach ochrony zdrowia Pracodawcy RP: MZ podchodzi do problemu wyrywkowo
Źródło: Puls Medycyny