Powikłania po COVID-19 pod lupą naukowców [DEBATA]
10 czerwca o godz. 15:00 odbędzie się trzecia z cyklu debat organizowanych przez Naukową Fundację Polpharmy z okazji 20-lecia swojego istnienia. Tym razem eksperci będą rozmawiali o uszkodzeniach wielonarządowych wywołanych przez wirusa SARS-CoV-2 zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Poruszą również temat obaw osób szczepionych przeciw COVID-19, a w szczególności problem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.
Organizatorzy debat podkreślają, że jubileusz 20-lecia Naukowej Fundacji Polpharmy odbywa się w wyjątkowo trudnych czasach. Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 to zarówno dla ludzi nauki, jak i dla medyków czas wyzwań oraz intensywnej pracy. Jednocześnie sytuacja ta uświadamia, jak ważną rolę mają do odegrania naukowcy. Z tego względu Fundacja postanowiła zorganizować cykl debat poświęconych sytuacji w ochronie zdrowia wywołanej pandemią COVID-19. Do udziału zaprosiła wybitnych polskich ekspertów pracujących w różnych ośrodkach akademickich i badawczych w Polsce.
Moderatorem panelu pt. „Uszkodzenia wielonarządowe wywołane przez SARS-CoV-2” będzie prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong, specjalista chorób wewnętrznych, hipertensjologii, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
W dyskusji udział wezmą:
- prof. dr hab. n. med. Tomasz Kukulski, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, adiunkt w I Katedrze i Klinice Kardiologii, Wad Wrodzonych i Elektroterapii Ślaskiego Uniwersytetu Medycznego, wieloletni pracownik Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu;
- dr n. med. Magdalena Okarska-Napierała, specjalista pediatra z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego;
- prof. dr hab. n. med. Piotr Pruszczyk, specjalista chorób wewnętrznych, kardiologii, hipertensjologii, angiologii, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii z Centrum Diagnostyki i Leczenia Żylnej Choroby Zakrzepowo-Zatorowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego;
- prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek, specjalista chorób wewnętrznych, diabetologii i hipertensjologii, kierownik Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych Diabetologii i Schorzeń Kardiometabolicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.
Transmisję debaty będzie można obejrzeć tutaj: https://polpharma.pl/naukowa-fundacja-polpharmy/debaty/ 10 czerwca o godz. 15.
Źródło: Puls Medycyny