Potrzeby żywieniowe osób w chorobie stanowią istotne wyzwanie zdrowotne

Rozmawiała: Monika Rachtan
opublikowano: 05-01-2023, 10:20

Od ponad 120 lat Nutricia oferuje produkty z zakresu żywienia specjalistycznego, wspierając zarówno potrzeby żywieniowe osób chorych, jak i rozwój niemowląt oraz małych dzieci. O kierunkach działania firmy, jej misji, także edukacyjnej, dokonaniach w 2022 r. oraz wyzwaniach na kolejne lata rozmawiamy z Arturem Ludwiczakiem, prezesem Nutricia Polska.

Ten artykuł czytasz w ramach płatnej subskrypcji. Twoja prenumerata jest aktywna
Artur Ludwiczak,  prezes zarządu 
Nutricia Polska
Artur Ludwiczak, prezes zarządu 
Nutricia Polska
Archiwum

Jakie są obecnie kierunki działalności Nutricii na świecie i w Polsce?

Nutricia to marka, która jest na rynku od 126 lat. Przez lata działalności wprowadzamy pionierskie rozwiązania żywieniowe, poprawiające jakość życia ludzi. Naszą misją jest ponadto edukacja żywieniowa oraz wsparcie chorych i ich rodzin. Poprzez aktywność Fundacji Nutricia prowadzimy działania edu­kacyjne do pacjentów i ich opiekunów (kampania „Jestem opiekunem”) w różnych stanach chorobowych, jak i wdrażamy programy w zakresie właściwego żywienia dzieci zdrowych, szczególnie w pierwszych latach ich życia. Ponadto, poprzez współpracę z Uniwersytetami Medycznymi w Polsce, wspieramy edukację studentów kierunków medycznych, pokazując im jak prawidłowy stan odżywienia przekłada się na roko­wania ich przyszłych pacjentów.

Działalność Nutricia w Polsce możemy podzielić na 3 główne kierunki. Pierwszy z nich obejmuje procedury refundowane związane z opieką domową nad pacjentami ciężko chorymi, którzy nie mogą odżywiać się doustnie. Jest to, przynajmniej w naszym kraju, jeszcze mało rozpowszechniona forma opieki nad ciężko chorymi osobami. W Polsce większość takich pacjentów pozostaje pod opieką szpitali lub jest kierowana do specjalnych ośrodków. Możliwe jest jednak, aby tacy chorzy po hospitalizacji wracali do swoich domów i tam byli dalej leczeni, otrzymując odpowiednią opiekę, w tym żywieniową.

Od 2007 r. prowadzimy w kraju Poradnie Żywieniowe — Stomed i Nutrimed. W ramach ich działalności zajmujemy się kompleksowo opieką nad pacjentami, którzy nie mogą odżywiać się doustnie. Zapewniamy choremu i jego rodzinie wsparcie żywieniowe, wyposażamy w niezbędny sprzęt, dostarczamy specjalną żywność i dbamy o to, aby była ona podawana z zachowaniem najwyższej jakości procedur.

Jak wspomniałem, taka forma opieki nad pacjentem nie jest jeszcze w Polsce rozpowszechniona, obecnie z naszego wsparcia korzysta ok. 4,5 tys. chorych w całym kraju. Na zachodzie Europy wielu ciężko chorych pacjentów, którzy nie mogą odżywiać się doustnie, jest leczonych w swoich domach w bezpiecznym i dobrze znanym środowisku. Wierzymy, że taka forma opieki nad pacjentami stanie się w Polsce trendem w najbliższych latach z uwagi na fakt, że odciąża ona tak bardzo obłożone obecnie szpitale, w których brakuje kadry medycznej, ale także poprawia rokowania i jakość życia pacjenta. Każdy z nas lepiej czuje się w swoim domu niż w szpitalu, w warunkach domowych czujemy się bezpieczniej i jesteśmy w stanie szybciej wrócić do zdrowia.

Jakie są kolejne dwa kierunki rozwoju firmy?

Drugi kierunek rozwoju marki Nutricia to żywienie niemowląt i małych dzieci. W swoim portfolio mamy dobrze znane marki, takie jak: Bebilon 2, Bebiko 2 czy BoboVita. Cały czas pracujemy nad ich rozwojem i opracowywaniem nowych produktów, które będą odpowiadały na szczególne potrzeby niemowląt i małych dzieci. W ostatnim czasie wprowadziliśmy na rynek nowe mleko modyfikowane Bebilon PROfutura CESARBIOTIK 2, szczególnie odpowiednie dla dzieci, które przyszły na świat drogą cięcia cesarskiego.

Dlaczego właśnie ta grupa może odnieść korzyści ze szczególnego żywienia? Badania naukowe udowodniły, że niemowlę, przychodząc na świat siłami natury, otrzymuje dodatkowe wsparcie dla układu odpornościowego, m.in. dzięki kolonizacji dobroczynnej mikrobioty. Jednym z dominujących gatunków bakterii zasiedlających jelita zdrowych niemowląt urodzonych naturalnie oraz obecnych w mleku matki jest Bifidobacterium breve. Stało się to inspiracją dla naszych naukowców, którzy w oparciu o badania kliniczne, opracowali mleko modyfikowane dedykowane niemowlętom urodzonym drogą cięcia cesarskiego, dopasowane do ich potrzeb od pierwszych dni życia, jeśli karmienie piersią nie jest możliwe.

Naszym trzecim kierunkiem rozwoju są produkty z kategorii żywności specjalnego przeznaczenia medycznego. Przeznaczone są one dla dzieci cierpiących na różnego rodzaju choroby metaboliczne, a także dla osób dorosłych, np. pacjentów onkologicznych, neurologicznych czy chorych leczonych operacyjnie i z alergiami pokarmowymi.

Wiele uwagi poświęcają państwo opiece żywieniowej w chorobach. W jakich obszarach terapeutycznych są w tym zakresie największe potrzeby?

Mówiąc o żywieniu pacjentów w chorobie, widzimy potrzeby we wszystkich obszarach terapeutycznych, a szczególnie w sytuacji, gdy pacjent jest poddawany hospitalizacji. Wciąż jeszcze zbyt niska jest w naszym kraju świadomość dotycząca potrzeb żywieniowych osób chorych. U osób hospitalizowanych nie zawsze jest przeprowadzana właściwa ocena stanu odżywienia. Z punktu widzenia rokowań pacjenta to bardzo ważny element postępowania, który ma nie tylko przełożenie na skuteczność zastosowanego w kolejnym kroku leczenia, ale także na czas rekonwalescencji chorego i długość pobytu w szpitalu.

Pacjenci właściwie odżywieni szybciej wracają do zdrowia po zabiegach chirurgicznych, ich czas pobytu w szpitalu jest krótszy, rzadziej doświadczają powikłań. Tymczasem z raportu przygotowanego przez firmę konsultingową EconMed na zlecenie Nutricia pt. „Nieprawidłowy stan odżywienia po zakończeniu leczenia szpitalnego — ocena konsekwencji zdrowotnych” wynika, że ponad 30 proc. pacjentów w Polsce jest niedożywionych już podczas przyjęcia do szpitala, stan niedożywienia pogłębia się u dalszych 20-30 proc. podczas hospitalizacji i w dodatku nasila się po wypisie do domu. Według raportu, co 3. pacjent po hospitalizacji ma wskazania do interwencji żywieniowej. Widzimy zatem, że potrzeby żywieniowe osób w chorobie stanowią istotne wyzwanie zdrowotne, dlatego tak ważna jest edukacja medyków, samych pacjentów, a także członków ich rodzin.

Najczęściej o żywieniu medycznym mówi się w kontekście pacjentów onkologicznych. To bardzo szczególna grupa pacjentów, w której z uwagi na ciężkość choroby i inwazyjność stosowanych metod leczenia, jest konieczne stosowanie żywienia medycznego. Dla tej grupy chorych jesienią 2022 r. wprowadziliśmy na rynek dedykowany produkt — Nutridrink Protein Omega 3. Jest on wzbogacony w kwasy omega 3, DHA i EPA, szczególnie ważne dla pacjenta onkologicznego

Widzimy dziś, że trendem w medycynie staje się leczenie personalizowane, którego stosowanie w dedykowanej grupie chorych wykazuje największą skuteczność. Nutricia również jest przekonana o słuszności takiego postępowania, stąd właśnie nasz nowy produkt przeznaczony do postępowania dietetycznego u pacjentów z chorobą nowotworową z niedożywieniem lub ryzykiem niedożywienia z nią związanym.

Nutricia nie tylko dostarcza istotne w chorobie produkty żywieniowe, ale dba także o edukację społeczną związaną z żywieniem. Jakie działania są obecnie prowadzone przez Fundację Nutricia?

Fundacja Nutricia prowadzi swoją działalność w Polsce od 26 lat. Edukuje w zakresie właściwego żywienia, poruszając tematy związane z dietą kobiet w ciąży, żywieniem niemowląt, małych dzieci, osób w chorobie. Swój przekaz kieruje zarówno do ogółu społeczeństwa, jak i wybranych grup, np. studentów kierunków medycznych czy lekarzy. Największą dotychczas prowadzoną kampanią Fundacji Nutricia jest ogólnopolski program „1000 pierwszych dni dla zdrowia”. Jej celem jest edukacja przyszłych rodziców, rodziców i opiekunów oraz przedstawicieli środowiska medycznego związana z prawidłowym żywieniem w czasie 1000 pierwszych dni życia. Wskazujemy, że te 1000 pierwszych dni życia, liczone już od chwili poczęcia, to okres najintensywniejszego rozwoju i wzrostu. Prawidłowe żywienie w tym okresie ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia dziecka teraz i w dorosłym życiu.

Nutricia jest częścią międzynarodowego koncernu Danone, który od wielu lat jest obecny na polskim rynku. Jak duża część działalności Nutricii jest realizowana w Polsce?

Grupa spółek DANONE zatrudnia w Polsce ponad 3000 osób, które pracują w 7 fabrykach, zlokalizowanych na terenie całego kraju i w dwóch biurach w Warszawie. Nutricia stanowi największą i najbardziej rentowną część grupy spółek DANONE w Polsce. Generuje 60 proc. profitu firmy, a jej produkty stanowią 40 proc. sprzedaży całego koncernu w kraju. W dwóch fabrykach Nutricii pracuje w sumie 700 pracowników produkcji, ponadto zatrudniamy kolejnych 700 pracowników zajmujących się sprzedażą produktów.

Fabryka Nutricia w Opolu otrzymała w tym roku nagrodę Światowego Forum Ekonomicznego w Davos jako jedyna fabryka w Polsce. Nagroda Digital Lighthouse przyznawana jest za wykorzystywanie pionierskich rozwiązań cyfrowych w procesie produkcji. Jakie wyjątkowe rozwiązania wykorzystują państwo w opolskiej fabryce i jak wpływają one na optymalizację procesów produkcyjnych?

Nagroda Światowego Forum Ekonomicznego to dla nas ogromne wyróżnienie. Nagroda ta trafia niezwykle rzadko do firm branży FMCG, ponadto jesteśmy pierwszą fabryką w kraju, której udało się ją uzyskać. W opolskiej fabryce w ostatnich latach wprowadziliśmy ponad 100 projektów, które wpływają na lepszą współpracę ludzi i maszyn. Jest to najnowocześniejsza fabryka Danone na świecie, wykorzystane w niej innowacyjne rozwiązania są obecnie wprowadzane do 40 innych fabryk koncernu.

Fabryka w Opolu tworzy swego rodzaju ekosystem, w którym ludzie i nowoczesne maszyny doskonale ze sobą współpracują. W opolskiej fabryce stawiamy na ekologię: ważna jest planeta i neutralny wpływ naszej działalności na środowisko naturalne. Wdrożenie nowoczesnych technologii pozwoliło nam na obniżenie zużycia energii o 23 proc. i wody o 25 proc. Korzystamy w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii — w 50 proc. czerpiemy energię z wiatru, drugie 50 proc. kupujemy od dostawców posiadających zielony certyfikat OZE.

Zgodnie z wizją Danone: „One Planet. One Health”, stawiamy na innowacyjny sposób działania, zapewniamy zrównoważony wzrost, aby oferować możliwie najlepsze wybory żywieniowe.

Źródło: Puls Medycyny

Najważniejsze dzisiaj
× Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.