Posłowie za poprawkami Senatu ws. transportu rannych z Ukrainy do Polski
Zmiany w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej umożliwią leczenie i transportowanie z Ukrainy do Polski osób, które doznały obrażeń w wyniku działań wojennych. Jakie inne kwestie reguluje przyjęta przez Sejm ustawa?

Posłowie zagłosowali 5 sierpnia za przyjęciem z poprawkami senatorów nowelizacji ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej. Jakie poprawki przyjęto?
Zmiany dla okręgowych rad pielęgniarek i położnych
Sejm przyjął obie poprawki zgłoszone przez Waldemara Kraskę, które mają na celu umożliwienie leczenia i transportowania z Ukrainy do Polski osób, które doznały obrażeń w wyniku działań wojennych. Należeć do nich mogą obywatele Ukrainy i osoby niebędące obywatelami tego kraju, a walczące po stronie ukraińskiej podczas trwającej wojny.
Nowela ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw ma na celu m.in. implementację prawa unijnego oraz uproszczenie procedur związanych z wejściem na rynek pracy osób, które ukończyły kształcenie w zakresie ratownictwa medycznego i fizjoterapii.
Ustawa w nowym kształcie wprowadza zmiany m.in. w ustawie z 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej. Zmiany te obejmują kwestie odnoszące się do swobody świadczenia usług oraz uznawania na podstawie przepisów koordynacji minimalnych wymogów w zakresie kształcenia. Zgodnie z nowelizacją zmieni się organ, który prowadzi rejestr pielęgniarek i położnych wykonujących w Polsce czasowo i okazjonalnie zawód pielęgniarki lub położnej – z okręgowych rad pielęgniarek i położnych na Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych.
Zmiany obejmą wymogi dotyczące kształcenia
Nowelizacja zakłada też zmiany w minimalnych wymogach kształcenia położnych w ramach procedury automatycznego uznawania dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji położnych. Ponadto oświadczenie o zamiarze czasowego i okazjonalnego wykonywania zawodu będzie można złożyć w dowolnej okręgowej izbie pielęgniarek i położnych.
Nowelizacja wprowadza także rezygnację z przeprowadzenia Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego i z Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego. Jak tłumaczył w czasie prac sejmowych wiceminister zdrowia Piotr Bromber, likwidacja tych egzaminów umożliwi szybszy dostęp do zawodu fizjoterapeuty i ratownika medycznego i znacznie przyspieszy wejście na rynek pracy fizjoterapeutów i ratowników medycznych.
W noweli znalazł się przepis, który ma umożliwić dokonywanie oceny badań klinicznych produktów leczniczych, w tym ich oceny etycznej, do czasu wejścia w życie ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi oraz przepisy dające możliwość dla działania w obszarze weterynaryjnych produktów leczniczych.
Ustawa trafi teraz do podpisu przez prezydenta.
PRZECZYTAJ TAKŻE: „Kosmicznie zadowoleni” dyrektorzy szpitali, czyli niespodziewana dyskusja na sejmowej Komisji Zdrowia
Źródło: Puls Medycyny