PORT, DCO oraz firma Ardigen podpisały umowę ws. biobankowania materiału biologicznego
Polski Ośrodek Rozwoju Technologii (PORT) i Dolnośląskie Centrum Onkologii (DCO) oraz Ardigen będą współpracowały w zakresie biobankowania materiału biologicznego. Celem współpracy ma być szybszy rozwój immunoterapii chorób nowotworowych.
Krajowy koordynator ds. biobankowania oraz szef biobanku w PORT dr n. med. Łukasz Kozera podkreślił, że rozwój współpracy pomiędzy ośrodkami klinicznymi, badawczo-rozwojowymi oraz sektorem farmaceutycznym jest kluczowy w celu szukania rozwiązań dla diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych.

„Nasz ośrodek posiada unikalne kompetencje i zasoby tworzące kluczowe ogniwo współpracy między podmiotami świata medycznego i przemysłu farmaceutycznego. Połączenie sił pomiędzy wiodącym centrum leczenia chorób onkologicznych jakim jest DCO, Krajowym Ośrodkiem Wiodącym w zakresie biobankowania (PORT) oraz firmą Ardigen stanowi gwarancję skuteczności wypracowanych technologii” - powiedział dr n. med. Łukasz Kozera.
Dodał, że obecnie uważa się, że podstawą rozwoju terapii celowanej jest strategia personalizowana.
„Celem rozwijanych przez Ardigen technologii jest zwiększenie odpowiedzi pacjentów na immunoterapie onkologiczne. W naszych badaniach prezentujemy unikalne na świecie, holistyczne podejście, łącząc immunomikę (analiza cyfrowa systemu odpornościowego) z metagenomiką (analiza cyfrowa mikrobiomu). Wykorzystywane przez nas technologie bioinformatyczne i sztucznej inteligencji wymagają najwyższej jakości danych. Szczególnie ważny jest sposób pobierania i przechowywania materiału biologicznego” - mówiła dr Kaja Milanowska, wiceprezes Ardigen.
Dodała, że doświadczony zespół oraz zaplecze techniczne zarządzanego przez PORT biobanku jest dla Ardigen gwarancją, że wykorzystywane w badaniach dane będą odpowiedniej jakości, co bezpośrednio wpłynie na wyniki prac naukowych.
Firma Ardigen jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej spółką specjalizującą się w badaniach in silico, łącząc bioinformatykę ze sztuczną inteligencją.
Działający we Wrocławiu PORT jest organizacją badawczo-rozwojową, nastawioną na rozwój nowych technologii poprzez prowadzenie badań we współpracy z przemysłem. W swojej działalności koncentruje się się na biotechnologii, w tym biobankowaniu oraz inżynierii materiałowej.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Immunoterapia - przełom w leczeniu nowotworów
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: PAP