Ponad milion złotych dla wielkopolskich placówek na świadczenia ambulatoryjne
Oddział NFZ w województwie wielkopolskim przekazał 1,8 miliona złotych placówkom, które realizują badania rezonansem magnetycznym, kolonoskopię, gastroskopię i tomografię komputerową w trybie ambulatoryjnym.
Rzeczniczka oddziału Magdalena Rozumek poinformowała, że 1,8 mln zł to kolejna pula dodatkowych pieniędzy w tym roku, której przekazanie ma na celu poprawę dostępu do najpotrzebniejszych dla pacjentów świadczeń. Poprzednio przekazano środki w wysokości 3,5 mln złotych, natomiast od początku 2018 roku wielkopolski oddział NFZ zwiększył wartość umów na wykonywanie deficytowych świadczeń o ponad 5,3 mln złotych.

NFZ ma również w planach zadbanie o większą liczbę placówek, gdzie w trybie ambulatoryjnym pacjent będzie miał dostęp do badania gastroskopii i kolonoskopii, tomografii komputerowej oraz echokardiograficzne płodu – ogłoszono w tym celu konkurs.
"Badania echokardiograficzne płodu w Wielkopolsce wykonywane są obecnie tylko w trzech placówkach, które znajdują się w Poznaniu, dlatego nowy konkurs został ogłoszony na subregiony, czyli grupy powiatów, skupione wokół byłego miasta wojewódzkiego: kaliski, koniński, leszczyński, pilski i poznański. Mamy nadzieję, że w wyniku konkursu zwiększy się liczba placówek i wyrówna się ich rozmieszczenie w województwie" - powiedziała Magdalena Rozumek.
Konkurs obejmie także powiaty.
"Zależy nam, by znaleźli się chętni w tych powiatach, w których do tej pory nie było żadnego realizatora, np. w zakresie gastroskopii: w powiatach tureckim, kępińskim, czy ostrzeszowskim, a kolonoskopii: np. w wągrowieckim, czy śremskim” – poinformowała rzeczniczka wielkopolskiego NFZ.
Umowy z nowymi świadczeniodawcami mają być zawierane od 1 listopada 2018 r.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG/PAP