Ponad 100 pozycji bez finansowania w ramach RDTL. MZ opublikowało nowy wykaz
Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat w sprawie wykazu leków niepodlegających finansowaniu w procedurze ratunkowego dostępu do technologii lekowych. Łącznie na liście znalazło się 128 pozycji.

6 marca Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych. Na liście znalazły się produkty takie jak:
- Adynovi (Rurioctocogum alfa pegolum) - lek stosowany w celu zapobiegania krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B,
- Afinitor (Everolimus) - stosowany do leczenia chorych na zaawansowanego raka piersi,
- Ajovy (Fremanezumab) - lek stosowany u chorych na migrenę epizodyczną (objęty refundacją w migrenie przewlekłej),
- Colobreathe (Colistimethate sodium) - stosowany w celu leczenia przewlekłych zakażeń płuc wywołanych przez P. aeruginosa u pacjentów z mukowiscydozą,
- Humira (Adalimumab) - lek stosowany w terapii choroby Leśniowskiego-Crohna,
- Enbrel (Etanerceptum) - stosowany w celu leczenia aktywnej postaci łuszczycowego zapalenia stawów,
- Zolgensma (Onasemnogene abeparvovecum) - preparat stosowany w rdzeniowym zaniku mięśni (SMA) - dot. pacjentów nieobjętych programem lekowym.
Pacjenci, którzy rozpoczęli już leczenie, mają prawo do jego kontynuacji
Minister zdrowia poinformował także, że pacjenci, którzy rozpoczęli leczenie produktem leczniczym niepodlegającym finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych przed dniem obowiązywania właściwego wykazu, mają prawo do kontynuacji leczenia pod warunkiem udowodnienia skuteczności dotychczasowego leczenia. Informacja o kontynuacji leczenia powinna zostać przekazana przez świadczeniodawcę do właściwego lokalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
“Narodowy Fundusz Zdrowia dostosuje swoje działania do zapisów niniejszego Komunikatu w terminie 7 dni od jego publikacji” - poinformowano.
ZOBACZ TAKŻE: RPP: pacjenci USK w Krakowie objęci RDTL mają zapewnione leczenie
Eksperci: RDTL to ratunek, który z definicji nie ma prawa wykluczać
Źródło: Puls Medycyny