Pomysł na odpływ kadr medycznych? W UK chcą czterodniowego tygodnia pracy
Przedstawiciele zawodów medycznych w Wielkiej Brytanii sugerują, że jednym ze sposobów na zatrzymanie medyków w publicznym systemie ochrony zdrowia może być zaproponowanie im czterodniowego tygodnia pracy za to samo wynagrodzenie, jakie obecnie otrzymują za pięciodniowy tydzień.

Przejście na czterodniowy tydzień pracy w całej NHS miałoby pomóc w walce z wypaleniem zawodowym i powstrzymać exodus pracowników służby zdrowia - informuje The Guardian.
Czterodniowy tydzień pracy w służbie zdrowia: pozytywne efekty pilotażu
Według badań, w trybie 12-godzinnych zmian, które są normą w dużej części placówek ochrony zdrowia, pracuje tylko 14 proc. pielęgniarek w całej Europie – większość w Wielkiej Brytanii, Irlandii i w Polsce.
Ponieważ NHS działa w systemie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby skrócić tydzień pracy do czterech dni, prawdopodobnie potrzebny będzie dodatkowy personel. Szkolenie, rekrutacja, wdrożenie i opłacenie tych pracowników będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Ale jak podkreślają przedstawiciele zawodów medycznych, koszty te mogą się zbilansować z oszczędnościami ze zmniejszonej absencji i rezygnacji z pracowników wynajmowanych z agencji.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Minister zdrowia: za 10 lat i tak będzie za mało lekarzy
Placówki medyczne, które uczestniczyły niedawno w pilotażu 32-godzinnego tygodnia pracy, zgłosiły zmniejszenie liczby zachorowań i rotacji personelu, a także niższy poziom wypalenia zawodowego.
Źródło: Puls Medycyny