Polskie protezy serc po testach
Dobra wydajność wspomagania serca, brak zmian w obrazie i funkcji krwi oraz narządów, pełna sprawność urządzeń - tak przedstawiają się wyniki zakończonych badań doświadczalnych na świniach polskiej protezy serca Religa Heart Ped.
Pierwsze pompy zostaną zastosowane u dzieci ze skrajną niewydolnością serca już w przyszłym roku. Do ich budowy wykorzystano najnowocześniejsze tzw. biozgodne polimery. Zastosowano też oryginalną zastawkę dyskową, opracowaną na bazie zastawki pomysłu prof. Jacka Molla, która zapewnia niskie ryzyko zatoru, ma też zabezpieczenia gwarantujące bezpieczeństwo. Proteza jest napędzana pneumatycznie. Dziecko z wszczepioną protezą musi być w szpitalu - jednak może się z nią poruszać.
Badania prowadzone były od października ubiegłego roku w Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wszczepili świniom dwa modele protez Religa Heart Ped 45 o objętości wyrzutowej 45 ml (przeznaczonej dla dzieci w wieku od 9 do 14 lat) oraz Religa Heart Ped 30 o objętości wyrzutowej 30 ml (dla dzieci w wieku ok. 5-10 lat). Wykonano po 4 wszczepienia każdego rozmiaru protez świniom rasy domowej o masie ciała od 60 do 70 kg.
Wyniki testu są pozytywne: protezy pracują bezpiecznie, są biozgodne, odpowiednio wspomagają serce.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: oprac. maj