Polski Ład. Będzie obniżka składki zdrowotnej z 9 do nawet 3 proc. dla biznesu? Ponoć jest taki plan
PiS ma wątpliwości dotyczące podatkowo-składkowych obciążeń wprowadzanych przez Polski Ład. Wątpliwości ma budzić wysokość składki zdrowotnej. Rozważane ma być jej obniżenie z 9 do nawet 3 proc.
Jak przypomina „Rzeczpospolita”, obecnie przedsiębiorcy płacą na zdrowie 381,81 zł miesięcznie. Większość tej kwoty odliczają jednak od podatku. Za sprawą projektu Polski Ład odliczenia te mają zostać zlikwidowane, a w to miejsce wprowadzona składka zdrowotna w wysokości 9 proc. dochodów z biznesu. Do dochodów wliczane mają być także te np. ze sprzedaży firmowego auta.

Nowa składka zdrowotna gorsza niż obecny “zwykły” podatek przedsiębiorcy
Składka zdrowotna będzie też płacona od innych firmowych dochodów: odsetek, odszkodowań, nagród czy upominków – podaje „Rz”.
Zdaniem ekspertów nowa składka będzie liczona na gorszych zasadach niż podatek. Jak tłumaczy “Rz” Jacek Leśniewski, doradca podatkowy w kancelarii Alo-2, zgodnie z ustawą o PIT przedsiębiorca może obniżyć dochód o ulgi, np. na złe długi, smog czy darowizny. Przy obliczaniu składki tego nie zrobi. Nie odliczy też różnic remanentowych.
Wprawdzie nowe zasady rozliczania składki mają być zrekompensowane przez podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz podwyższenie progu w skali, jednak eksperci twierdzą, że wielu przedsiębiorców i tak na Polskim Ładzie straci.
PiS wystarczył się opinii publicznej i obniży składkę?
Dziennik „Rz” dowiedział się w kręgach rządowych, że duże wrażenie na PiS zrobiły badania, z których wynika, że ponad 75 proc. Polaków negatywnie ocenia podatkowo-składkowe propozycje Polskiego Ładu.
Teraz rząd ma zastanawiać się, jak je złagodzić. Jednym z pomysłów jest obniżenie składki z 9 do 3 proc. Te jednak nie jedyne rozwiązanie, które wchodzi w grę. Rozważane ma być też obniżenie tej części składki, którą dziś można odliczać od PIT. Decyzji w tej sprawie nie zapadły, trwają konsultacje społeczne.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Polski Ład: założenia Planu na zdrowie
Polski Ład: tylko miesiąc, żeby wystąpić do ZUS o zwrot nadpłaconych składek zdrowotnych
Źródło: Puls Medycyny