Polska wyśle na Ukrainę 15 tysięcy szczepionek przeciwko tężcowi i błonicy
Jeszcze w tym tygodniu wyruszy na Ukrainę transport 15 tysięcy dawek szczepionek przeciwko tężcowi i błonicy. Szczepionki przekazała Polska Misja Medyczna wspólnie z organizacją EIT Health.

Przekazanie Ukrainie 15 tysięcy dawek szczepionek przeciwko tężcowi i błonicy jest możliwe dzięki współpracy Polskiej Misji Medycznej z EIT Health, organizacją wspierającą rozwój naukowo-badawczy w obszarze ochrony zdrowia.
Ukraina potrzebuje leków i szczepionek
15 tysięcy dawek szczepionek przeciwko tężcowi i błonicy zapewni kilkunastu szpitalom możliwość kontynuowania niezbędnych programów szczepień. Polska Misja Medyczna zwraca uwagę, że niedobory leków i specjalistycznych środków medycznych w szpitalach to od pierwszego dnia wojny jeden z największych problemów ukraińskiej ochrony zdrowia. Dostawy z Polski i krajów Europy Zachodniej pozwalają uzupełnić braki w tamtejszych magazynach. Braki leków to problem, który dostrzegają także polskie agendy rządowe.
Ukraińscy lekarze często apelują o przekazywanie m.in. leków dla pacjentów, którzy nie mogą z różnych przyczyn opuścić Ukrainy.
- Na razie pracujemy przez rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Będzie to jedyna rządowa instytucja przekazująca [dostawy leków na Ukrainę - red.] systemowo. (...) Szpitale ukraińskie wysyłają zapotrzebowanie. Część leków przekazujemy do Unii Europejskiej, część jest przekazywana Ukrainie bezpośrednio z Polski do najbliższego hubu, również przez samych producentów - powiedział w rozmowie z “Pulsem Medycyny” wiceminister Miłkowski.
WHO także dostarczy na Ukrainę szczepionki
Ukraina jeszcze przed wojną miała stosunkowo niski wskaźnik wyszczepialności, również przeciw tężcowi, nie osiągając standardu określonego przez Światową Organizację Zdrowia. Zaledwie 39 proc. dorosłych jest zaszczepionych przeciw tej bakterii.
WHO planuje rozszerzenie programu dostarczania szczepionek do ukraińskich szpitali i podtrzymanie programów szczepień skierowanych przede wszystkim do najmłodszych mieszkańców kraju. Na liście są szczepienia rekomendowane przez WHO, w tym przeciw żółtaczce, odrze i polio.
W Ukrainie obowiązkowe jest przyjęcie szczepień przeciw 10 chorobom, jednak obecnie na miejscu jest problem z dostępem do szczepionek i kontrolą szczepień wśród noworodków i dzieci.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prof. Marczyńska o leczeniu ukraińskich pacjentów: lekooporność dotyczy nie tylko gruźlicy
Źródło: Puls Medycyny