Polska na 11. miejscu w UE pod względem liczby przypadków odry
W Europie odnotowuje się coraz więcej zachorowań na odrę. Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób Polska zajmuje w tej klasyfikacji 11 miejsce. Najwięcej chorych na odrę jest w Grecji.
Dane ECDC dotyczą 12 miesięcy pomiędzy październikiem 2017 a wrześniem 2018 r. Najwięcej przypadków odry odnotowano w Grecji (3049), we Francji (2711), we Włoszech (2599) oraz Rumunii (1821). W Polsce w tym okresie zachorowały 132 osoby.

Z informacji podanych przez GIS od 1 stycznia do 15 listopada 2018 r. odnotowano w naszym kraju 193 zachorowań na odrę. Z danych ECDC wynika ponadto, że w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców najwięcej zgłoszeń odry dotyczy Grecji (283,1), Rumunii (92,7) oraz Słowacji (86,7). Polski wskaźnik wyniósł 3,5.
W opinii ekspertów przyczyną powrotu odry jest duża popularność ruchów antyszczepionkowych, która wpływa na mniejsze zaufanie do szczepionek. Obecnie w dziewięciu krajach Unii Europejskiej (Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Francja, Węgry, Włochy, Polska, Słowacja i Słowenia) szczepienia przeciwko odrze są obowiązkowe dla dzieci. W pozostałych 19 państwach UE są dobrowolne, ale zalecane. W kilku (Bułgaria, Cypr, Czechy, Niemcy, Grecja i Hiszpania) szczepienia są dobrowolne, ale szkoły i przedszkola wymagają stosownych zaleceń przy rekrutacji.
Obecny harmonogram szczepień w Polsce obejmuje 11 obowiązkowych szczepionek m.in. przeciwko gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, tężcowi, krztuścowi oraz odrze, śwince i różyczce (MMR). Średni zasięg szczepionki MMR w Polsce w 2015 r. wyniósł 96,7 proc.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Walka koncernów farmaceutycznych wodą na młyn antyszczepionkowców
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG/PAP