Polska kardiologia jest niedofinansowana [WIDEO]
Polska kardiologia potrzebuje więcej pieniędzy, żeby nie uciekła nam Europa – zgodnie twierdzili eksperci biorący udział w spotkaniu z dziennikarzami otwierającym XIII edycję Warsaw Course on Cardiovascular Interventions (WCCI).
Na co brakuje pieniędzy w kardiologii? „Z koszyka procedur nielimitowanych została wyjęta jedna z postaci ostrego zespołu wieńcowego, czyli niestabilna choroba wieńcowa. Jej wycena jest obecnie wyjątkowo niska. Skutek jest taki, że chorzy z niestabilną chorobą wieńcową nie są odpowiednio często i odpowiednio szybko przekazywani do ośrodków kardiologii interwencyjnej i mają wykonywanych zbyt mało zabiegów angioplastyki wieńcowej, co oznacza, że trafią najprawdopodobniej do tych ośrodków, ale już z ostrym zawałem serca” – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, dyrektor WCCI.

Zdaniem prof. Witkowskiego, za mało jest pieniędzy na zabiegi przezcewnikowego wszczepiania zastawki aortalnej głównie u osób starszych i tych, które mają zbyt wysokie ryzyko chirurgiczne.
ZOBACZ TAKŻE:
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Iwona Kazimierska