Polscy i ukraińscy lekarze współpracują, by zapobiec epidemii gruźlicy
1 mln euro dofinansowania otrzyma Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie w ramach projektu, którego celem jest zmniejszenie ryzyka epidemii gruźlicy na terenach przygranicznych Ukrainy i Polski.
Dane o przypadkach gruźlicy są od 1957 roku gromadzone w krajowym rejestrze, który prowadzi Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. W 2017 roku w naszym kraju zarejestrowano blisko 5,8 tys. nowych zachorowań na gruźlicę. Choroba niszczy płuca, nieleczona prowadzi do śmierci. W świetle polskich przepisów poddanie się leczeniu jest obowiązkowe. Terapia trwa kilka miesięcy, a w jej trakcie konieczny jest pobyt w szpitalu.

„Gruźlica to wciąż wyzwanie dla systemów opieki zdrowotnej zarówno Polski, jak i sąsiedniej Ukrainy. Dlatego jakiś czas temu nawiązaliśmy współpracę z lekarzami z Zakarpacia. To bardzo istotne, bo szerzeniu się choroby sprzyja m.in. nasilona migracja” - mówi Witold Wiśniewski, dyrektor Klinicznego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Rzeszowie.
Współpraca lekarzy z Rzeszowa i Ukrainy umożliwiła pozyskanie znaczących pieniędzy ze środków unijnych w ramach projektu „Zmniejszenie ryzyka epidemii gruźlicy na terenach przygranicznych Ukrainy i Polski”. Ukraińcy, będący głównymi beneficjentami projektu, zyskali środki na dokończenie budowy 100-łóżkowego szpitala ftyzjatrycznego w województwie zakarpackim oraz wdrażanie innowacyjnych metod monitorowania profilaktyki i leczenia gruźlicy. Z kolei szpital w Polsce otrzymał dofinansowanie na zakup nowego sprzętu medycznego.
„W ramach projektu otrzymaliśmy 1 mln euro dofinansowania. Dzięki temu zostanie kupiona aparatura medyczna. Przede wszystkim nowy aparat RTG, który zastąpi starsze, 20-letnie urządzenie oraz tomograf komputerowy, gdyż obecny jest dzierżawiony. Doposażymy także laboratorium, do którego trafi m.in. mikroskop, autoklaw, aparat do wykrywania DNA M.tuberculosis metoda genetyczną. Ponadto odbędą się szkolenia personelu medycznego z Ukrainy w zakresie zapobiegania i monitorowania gruźlicy” – mówi Witold Wiśniewski.
Projekt realizowany jest wspólnie z Departamentem ochrony Zdrowia Administracji Obwodu Zakarpackiego na Ukrainie oraz z regionalnym medycznym stowarzyszeniem „Phthisiatry”, który jest partnerem przedsięwzięcia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Opracowano nowy lek na gruźlicę
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Ewa Kurzyńska