„Polityka lekowa państwa 2018-2020” przyjęta przez rząd
Powstały zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia dokument „Polityka lekowa państwa 2018-2020”, określający strategiczne cele i kierunki działań polskich instytucji w obszarze rynku farmaceutycznego, został przyjęty przez Radę Ministrów.
Podstawowym celem przyjętej właśnie przez rząd „Polityki lekowej państwa na 2018-2020” jest zapewnienie pacjentom szerokiego dostępu do leków i nowoczesnych terapii oraz stworzenie przejrzystego systemu refundacji. Założenia dokumentu powstały w duchu standardów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczących szczególnie trzech obszarów: dostępności, jakości i racjonalnego stosowania.

Wiceminister zdrowia Marcin Czech
Wiceminister Zdrowia, w wywiadzie dla „Pulsu Medycyny” udzielonego podczas IX Forum Ochrony Zdrowia, odniósł się do sugestii WHO dotyczącej rezygnacji z części gospodarczej w ostatecznym kształcie „Polityki lekowej”.
My pozwoliliśmy nie zgodzić się z tą sugestią i zdecydowaliśmy, aby ta część została w dokumencie ze wszystkimi ograniczeniami, jakie takie podejście ze sobą niesie" – przyznał minister Czech.
Strategiczne cele „Polityki lekowej” sformułowane przez Ministerstwo Zdrowia:
- Zmniejszenie zapadalności na choroby zakaźne poprzez skuteczne działania profilaktyczne.
- Zapewnienie bezpiecznych i skutecznych leków, dostępnych w odpowiednim miejscu i czasie.
- Systematyczne poprawianie stanu zdrowia populacji, dzięki optymalizacji wydatków publicznych, zapewniających możliwie najszerszy dostęp do skutecznych, bezpiecznych i kosztowo-efektywnych terapii.
- Wzmacnianie i sukcesywny rozwój potencjału sektora farmaceutycznego w Polsce.
- Uzyskiwanie jak najlepszego efektu zdrowotnego poprzez racjonalizację leczenia farmakologicznego w oparciu o dowody naukowe i wytyczne kliniczne, skuteczny nadzór oraz efektywną współpracę lekarzy i farmaceutów.
- Systematyczne podnoszenie efektywności systemu ochrony zdrowia w Polsce i osiągnięcie dodatkowych wyników zdrowotnych dzięki wykorzystaniu systemów informacyjnych.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG