Polacy zbadają celowany lek na zespół takotsubo
Zespół takotsubo (TTS) to choroba serca, występująca często w powiązaniu z silnym stresem. Polega na nagłym i przejściowym zaburzeniu funkcji skurczowej mięśnia sercowego, a w obrazie klinicznym łudząco przypomina zawał. Polscy badacze, jako pierwsi na świecie, sprawdzą w randomizowanym badaniu skuteczność celowanego leku, który będzie podawany chorym w ostrej fazie choroby i ma szansę zrewolucjonizować terapię TTS.
- Zespoł takotsubo (TTS) występuje często w silnym powiązaniu ze stresem emocjonalnym lub fizycznym. Częściej chorują kobiety.
- Choroba wymaga hospitalizacji. TTS polega na nagłym i przejściowym zaburzeniu funkcji skurczowej mięśnia sercowego, występują charakterystyczne zmiany w EKG, ból w klatce piersiowej, podwyższone stężenia troponin.
- Częstość powikłań wewnątrzszpitalnych u pacjentów z Zespołem Takotsuobo jest podobna do częstości powikłań po ostrym zespole wieńcowym.
- Polscy badacze sprawdzą skuteczność lewosimedanu, który – jak wynika z dotychczasowych obserwacji - u pacjentów z TTS prowadzi do szybszej poprawy kurczliwości lewej komory i skraca czas hospitalizacji.
Choroba złamanego serca, bo takim terminem także określa się TTS, w ostrej fazie przyjmuje obraz łudząco podobny do zawału serca i wymusza konieczność hospitalizacji. Pacjenci skarżą się na bardzo silny ból w klatce piersiowej. W naczyniach wieńcowych zwykle nie obserwuje się jednak istotnej choroby wieńcowej.
Zespół takotsubo - poważne rokowanie
Jeszcze do niedawna zespoł takotsubo był uważany za chorobę stosunkowo łagodną o niepowikłanym przebiegu. Obecnie wiadomo, że tak nie jest. W trakcie hospitalizacji zdarzają się powikłania w postaci częstoskurczów komorowych, zdiagnozowanej skrzepliny lewej komory czy nawet jej pęknięcia.
– W fazie ostrej TTS stanowi zagrożenie dla życia w nie mniejszym stopniu niż zawał. Częstość powikłań wewnątrzszpitalnych u pacjentów z zespołem takotsubo jest podobna do częstości powikłań po ostrym zespole wieńcowym – zwraca uwagę prof. Miłosz Jaguszewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który gościł w programie „Co nowego w kardiologii?”.
U pacjenta z TTS widać podwyższone stężenie troponin oraz znacznie podwyższone stężenie proBNP/NT-pro-BNP, a także zaburzenia kurczliwości w badaniach obrazowych (włączając badanie echokardiograficzne, rezonans magnetyczny serca), przekraczające najczęściej obszar unaczynienia jednej tętnicy wieńcowej.
Jak pomóc chorym z zespołem złamanego serca?
Na to pytanie postanowili znaleźć odpowiedź badacze z Polski, którzy w randomizowanym, wieloośrodkowym badaniu sprawdzą skuteczność leku o nazwie lewosimedan. Będzie to możliwe dzięki grantowi z Agencji Badań Medycznych. Koordynatorem badania będzie GUMed z prof. Miłoszem Jaguszewskim na czele, a głównymi współbadaczami są prof. Agnieszka Tycińska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i prof. Marek Gierlotka, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu Opolskiego.
– Poszukiwanie optymalnej terapii dla pacjentów z TTS jest bardzo istotne. Bazując na naszych doświadczeniach zauważyliśmy, że podanie lewosimedanu w ostrej fazie choroby wpływa korzystnie na stan chorych. Lek skraca hospitalizację, u pacjentów szybciej dochodzi do poprawy kurczliwości lewej komory” – mówi prof. Miłosz Jaguszewski.
Więcej w materiale wideo. Zapraszamy do oglądania.
ZOBACZ TAKŻE: Konkurs na niekomercyjne badania kliniczne rozstrzygnięty [LISTA projektów]
Źródło: Puls Medycyny