Polacy ocenili instytucje publiczne: Aż 60 proc. negatywnych opinii dotyczyło NFZ
CBOS sprawdziło, jak Polacy oceniają działalność instytucji publicznych. Z sondażu wynika, że aż 60 proc. ankietowanych negatywnie ocenia funkcjonowanie NFZ. Lepiej pod tym względem wypada Państwowa Inspekcja Sanitarna, która zebrała 53 proc. pozytywnych opinii.

Autorzy badania CBOS "Oceny działalności instytucji publicznych" wskazują, że notowania Narodowego Funduszu Zdrowia pozostają jednak stabilne. Funkcjonowanie NFZ dobrze ocenia niespełna jedna trzecia Polaków (31 proc.), a negatywnie – trzy piąte (60 proc.).
Jak NFZ oceniają młodzi, a jak starsi respondenci?
Dobre noty funkcjonowaniu NFZ najczęściej wystawiają respondenci po 54. roku życia, renciści, emeryci i osoby mające wykształcenie podstawowe, badani uzyskujący niskie dochody per capita, a poza tym najbardziej zaangażowani w praktyki religijne i identyfikujący się z prawicą.
Dezaprobatę bardzo często wyrażają ankietowani w wieku 25-34 lata, mieszkańcy największych miast, badani uzyskujący najwyższe dochody w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym, jak również niezadowoleni z własnej sytuacji materialnej, kadra kierownicza i specjaliści, technicy i średni personel oraz osoby o poglądach lewicowych.
Komu “nie przypadała” działalność sanepidu?
Lepsze niż we wrześniu ubiegłego roku i najlepsze z dotychczas zarejestrowanych są opinie o działaniu Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Działalność sanepidu ocenia dobrze ponad połowa Polaków (53 proc., wzrost o 8 punktów procentowych), a krytykuje – blisko jedna piąta (18 proc.). Ubyło ankietowanych niepotrafiących się do niej odnieść (spadek o 7 punktów, do 29 proc.).
W analizowanych grupach przeważa zadowolenie z działalności sanepidu. Najwięcej krytyków jest wśród zwolenników Konfederacji Wolność i Niepodległość, a ponadto wśród mieszkańców dużych miast, osób najlepiej wykształconych, kadry kierowniczej i specjalistów, prywatnych przedsiębiorców oraz uczniów i studentów.
Jak oceniamy ZUS
Z sondażu CBOS wynika, że notowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są lepsze niż przed sześcioma miesiącami. O działalności ZUS z aprobatą wypowiada się blisko co drugi badany (49 proc., wzrost o 6 punktów procentowych), a krytykuje ją co trzeci (33 proc.).
Zadowolenie częściej niż inni wyrażają starsi respondenci, mający co najmniej 55 lat, emeryci i renciści. Z kolei respondenci poniżej 35 lat relatywnie często mają zastrzeżenia.
Znaczna część Polaków nie potrafi jednak ocenić działalności największych central związkowych. Dotyczy to w największym stopniu Forum Związków Zawodowych i OPZZ, ale także – choć w mniejszym stopniu – NSZZ "Solidarność".
Z sondażu wynika, że 71 proc. ankietowanych nie potrafi ocenić działalności Forum Związków Zawodowych (od września spadek o 5 punktów procentowych), 62 proc. Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (spadek o 3 punkty), a 43 proc. NSZZ "Solidarność" (spadek o 6 punktów).
Autorzy badania wskazują, że pozostałe opinie są mocno podzielone.
Badanie zrealizowano od 28 lutego do 10 marca 2022 r. na próbie liczącej 1078 osób (w tym: 56,0 proc. metodą CAPI, 28,4 proc. – CATI i 15,6 proc. – CAWI).
PRZECZYTAJ TAKŻE: CBOS: Polacy nie boją się już pandemii COVID-19
W jakim momencie pandemii jesteśmy obecnie? Wirusolog odpowiada
Źródło: Puls Medycyny