Polacy niezadowoleni z ochrony zdrowia
Złe zarządzanie placówkami medycznymi to, według respondentów, powód słabej kondycji ochrony zdrowia. Ponad połowa badanych uważa jednak, że leczenie powinno być finansowane z publicznych środków.
Według badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia, aż 95 proc. Polaków chce ponosić koszty związane z ochroną zdrowia. Niemal połowa respondentów uważa, że wysokiej jakości usługi medyczne są dla nich niedostępne. Żadna z osób z grupy wiekowej 60+ nie jest zadowolona z obecnie funkcjonującego systemu. Co piąty Polak chciałby zastąpić państwową ochronę zdrowia prywatną – ten trend jest zauważalny szczególnie u młodszych osób.

Aż 70 proc. badanych twierdzi, że dotychczasowa polityka zdrowotna zmierza w złym kierunku i prowadzi ochronę zdrowia do krytycznego stanu. Zaledwie co piąty uważa, że państwo zapewnia jemu i jego rodzinie wysoką jakość usług, kiedy tego potrzebuje, jednak aż 40 proc. Polaków nie jest w ogóle przekonanych co do tego faktu.
Zdrowie i opieka medyczna są dla naszego społeczeństwa priorytetowym zagadnieniem – do tego stopnia, że część z nas byłaby skłonna ponosić dodatkowe koszty, jeśli zapewniłoby to lepszy dostęp do specjalistów, szybszą diagnostykę i wdrażanie lepszych terapii. „Oczywiście taka zmiana byłaby w dużym stopniu niepopularna politycznie, jednak być może w znaczącym stopniu wpłynęłaby na poprawę jakości w publicznej służbie zdrowia” – komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: oprac. kl