Polacy coraz rzadziej oddają krew
Jak wynika ze statystyk Narodowego Centrum Krwi coraz mniej Polaków stawia się w centrach krwiodawstwa. NCK uspokaja jednak, że mimo spadku ilości pobranej krwi nie grozi nam kryzys.
Narodowego Centrum Krwi podało, że w 2017 r. krew oddało 588 436 osób, w 2016 - 596 480, a w 2015 - 605 215 – widać więc nieznaczny spadek. NCK przyczyn tej sytuacji upatruje w częstszych wyjazdach Polaków zagranicę.

Jolanta Zatorska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, poinformowała również, że częściej w ostatnich latach dochodzi do epidemicznych zachorowań z powodu zakażeń wirusami, np. Zika czy gorączki krwotocznej. Osoby powracające z terenów endemicznego występowania np. malarii – jest to lista ponad 100 państw - nie mogą oddać krwi przez kolejne 12 miesięcy.
"W polskich warunkach, ale i na świecie, oddawanie krwi nie grozi zarażeniem, ponieważ 100 proc. używanego sprzętu do pobierania oraz przetaczania krwi jest sprzętem jednorazowym" – podkreśliła Jolanta Zatorska.
Pod względem ilości pobieranej krwi województwo małopolskie plasuje się w czołówce obok województw mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego. Najliczniejszą grupę dawców od lat stanowią osoby w przedziale wiekowym 24-44.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG/PAP