Podwyżki dla opiekunów medycznych pod lupą. Problemy w co czwartym podmiocie
Zamieszanie z podwyżkami, na jakie skarżą się m.in pielęgniarki, ominęły większość opiekunów medycznych. Z ustaleń Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych wynika, że realizacja ustawowych podwyżek w przypadku ich profesji w większości lecznic realizowana jest zgodnie z przyjętymi zasadami i terminowo.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych sprawdziło w anonimowej ankiecie, jak wygląda realizacja ustawowych podwyżek. Odpowiedzi udzielili przedstawiciele tej profesji zatrudnieni w 180 podmiotach leczniczych. Większość placówek (123 podmioty) wypłaciła wyższe wynagrodzenie zgodnie z ustawą i w terminie.
Problem z wypłatami występuje w ok. 25 proc. lecznic
49 podmiotów leczniczych nie wypłaciło wyższego wynagrodzenia – w większości opiekunowie medyczni nie uzyskują żadnej informacji, czy i kiedy podmiot zrealizuje ustawowy obowiązek. - Część pracodawców deklaruje wypłatę wyrównania z sierpniowym wynagrodzeniem lub też, gdy tylko otrzymają większe środki z NFZ. Pokazuje to, że nie wszystkie podmioty otrzymały wystarczające środki, ale również brak komunikacji z pracownikami, co powoduje wzrost niepokoju i frustracji wśród zatrudnionych opiekunów medycznych - przekazuje OSOM.
Stowarzyszenie przyznaje, że w 8 miejscach miały miejsce sytuacje, które można uznać za próbę obejścia ustawy. O tych przypadkach organizacja poinformowała resort zdrowia.
W których placówkach dochodzi do nieprawidłowości?
Z danych OSOM z realizacji przepisów ustawy nie wywiązały się m.in:
ZOZ Busko-Zdrój oraz Wielospecjalistyczny Szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie miała miejsce redukcja wymiaru etatu dla opiekunów medycznych. Pracownicy skarżyli się, że zostali zmuszeni, pod groźbą natychmiastowego zwolnienia, do podpisania niekorzystnych dla nich porozumień.
W Szpitalu Specjalistycznym w Pile zostało zwolnionych kilkanaście opiekunów medycznych (część z nich została niedawno zatrudniona), a dyrekcja zapowiedziała, że do końca roku zostaną zwolnieni wszyscy opiekunowie medyczni.
Dyrekcja Centrum Medycznego w Łańcucie przedstawiła do podpisu opiekunom medycznym porozumienie zmieniające stanowisko na „salowa gospodarcza”, jednak bez zmiany zakresu obowiązków – czyli dalej osoby te mają wykonywać obowiązki typowe dla opiekunów medycznych, ale z wynagrodzeniem salowej, a nie opiekuna medycznego.
Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci z siedzibą w Rzeszowie podobnie zamierza zmienić stanowisko wszystkim opiekunom medycznym na „pomoc pielęgniarki” i także tu nie zmienia się ich zakres czynności, jednak będą otrzymywali niższe wynagrodzenie niż to, które ustawowo powinien otrzymywać opiekun medyczny. Także w przypadku tych zmian pracownicy poinformowali, że porozumienia mieli podpisać natychmiast - pod groźbą zwolnienia z dnia na dzień.
Środki na podwyżki zamrożone na lokacie
W przypadku Spzzod Hospicjum Olecko oraz Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie opiekunowie medyczni zostali zaszeregowani do grupy 8 (personelu działalności podstawowej), a nie do grupy 7, która wymienia ten zawód z nazwy.
Stowarzyszenie przekazało, że zgłoszono mu przypadek szpitala, który środki z NFZ przeznaczone na wynagrodzenia miał ulokować na lokacie.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wiceprezydent Kaznowska: warszawskie placówki mogą utracić płynność finansową
Źródło: Puls Medycyny